Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

1 metrekare nasıl hesaplanır?

Bir evin alanı net ve brüt metrekare olmak üzere iki şekilde hesaplanabiliyor. Peki, 1 metrekare nasıl hesaplanır?


Bir evin alanı net ve brüt metrekare olmak üzere iki şekilde hesaplanabiliyor. Net alanda, duvarlar arasında kalan kullanım alanı tespit edilirken, brüt alanda kullanılamayan alanlar da tespit ediliyor.


Peki, evin metrekare hesabı nasıl yapılır? 1 metrekare nasıl hesaplanır?


Evin alanını metrekare cinsinden bulmak için, evin birbirine birleşen komşu iki duvarını dışarıdan metre cinsinden ölçülmesi gerekiyor. 


Ölçülen bu iki değer birbiriyle çarpılıyor. Bulunan sonuç evin metrekaresi olup bu alan evin brüt alanı oluyor.


Brüt metrekare..


Evin içerisindeki duvarlar, kolonlar, sıva payları, bağımsız bölümün merpen sahanlıkları ve basamakları ile bu merpenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alandır. 


Brüt metrekare hesabına dair esaslar Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında 44. maddedesinde açıklanmıştır.


Evinizin net metrekaresini bulmak için, evdeki duvar kalınlıkları, merpen ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanları hesaptan çıkarmanız gerekir.Net metrekareyi şu şekilde ölçebilirsiniz: Evin tüm odalarının (mutfak, tuvalet, banyo vs. dahil) metrekaresin tek tek hesaplayıp, bulduğunuz değerleri birbiriyle toplayın. 


Tek bir odanın alanını bulmak için ise odanın (eğer oda dikdörtgen şeklindeyse) komşu iki duvarının metre cinsinden ölçün ve ölçtüğünüz değerleri birbiriyle çarpın. Böylece tüm odaları ölçtükten sonra sonuçları birbirleriyle toplayın ve evinizin net metrekaresini bulmuş olursunuz.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com