Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

10 yılını dolduran kiracılar dikkat!

10 yılını dolduran kiracılar haklı bir gerekçe olmadan, mal sahibinin istediği doğrultusunda tahliye edilebiliyor..


10 yılını dolduran kiracılar dikkat!


Kendi barınma ihtiyacını karşılamak için mesken kiralayanlar, işyeri kurup gelir elde etmek için işyeri kiralayanlar kiralama süresince birtakım olumsuzluklarla karşılaşabiliyor.


Bu olumsuzlukların başında tahliye geliyor. Kendi düzenini kurup oturtan kiracılar, yeni bir ev ya da işyeri arayışına girmek istemeyebiliyor. 


Bu durumda hem kiracıların hakları hem de mal sahibinin hakları Borçlar Kanunu ile düzenleniyor. Kanun gereğince mal sahibi kiracısından tahliyesini ancak haklı tahliye gerekçelerinin doğması halinde isteyebiliyor.


Haklı tahliye gerekçeleri ise; taşınmaza kendisinin veya ailesinin ihtiyacı olması, taşınmazın yeniden inşası, kiracının kira bedelini ödememesi, kiracının tahliye taahhüdü vermiş olması şeklinde sıralanıyor.


Ancak 2014 yılında yürürlüğe giren uygulama ile 10 yılını dolduran kiracılar için yukarıdaki gerekçelere gerek kalmadan tahliye edilebiliyor.


Borçlar Kanunu kapsamında yer alan hükümler gereğince on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.


Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.


Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com