Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

15 bin TL'lik konut devlet desteği 4 gün sonra başlıyor!

15 bin TL'lik konut devlet desteği 4 gün sonra 26 Ağustos'ta yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile başlıyor. Buna göre ilk kez ev alacaklar peşinat için hesap açıp biriktirebilecek..


15 bin TL'lik konut devlet desteği 4 gün sonra 26 Ağustos'ta yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile başlıyor. Buna göre ilk kez ev alacaklar peşinat için hesap açıp biriktirebilecek. Bitirdikleri paraya göre belirlenen miktarlarda devlet katkısı alabilecek. Katkı en fazla 15 bin TL olarak alınabilecek. Konut devlet desteği için en az 3 sene boyunca hesapta kalınması gerekecek.


Yukarıda da görüldüğü üzere konut devlet desteğinin verilmesi için bazı koşullar gerekli oluyor.


Yönetmelik gereğince 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olan kimseler bu destekten yararlanabiliyor.


Minimum hesapta kalma süresi 3 sene olduğu için bankada hesap açarak peşinat biriktirenler, devlet desteğini 2019 yılının Ağustos ayında alabilecek.


Konut hesabının açılması..

- Konut hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


- Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanır ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödenir.


Devlet katkısının hesaplanması..

- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemez.


- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemez.


- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemez.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com