Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

15 bin TL'lik konut devlet desteği 5 gün sonra başlıyor!

26 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik, 26 Ağustos'ta yürürlüğe giriyor. Buna göre 15 bin TL'lik konut devlet desteği 5 gün sonra başlıyor.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

26 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik, 26 Ağustos'ta yürürlüğe giriyor. Buna göre 15 bin TL'lik konut devlet desteği 5 gün sonra başlıyor.


Yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre devlet, ilk kez alacak olup peşinat için para biriktirenlere bazı koşullar dahilinde 15 bin TL destekte bulunuyor. Yalnız, ancak 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olan kimseler bu destekten yararlanabiliyor.

 

Destek için açılacak hesapta bulunma süresi de minimum 3 sene oluyor. Buna göre bu sene bankada hesap açarak peşinat biriktirenler, devlet desteğini 2019 yılının Ağustos ayında alınabiliyor.


Devlet konut desteği koşulları

- Katılımcının devlet katkısına hak kazanabilmesi için aranan koşullar şu şekilde sıralanıyor:


a) Türk vatandaşı olması,

b) 7/4/2015 tarihi itibariyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması,

c) Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,

ç) Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olması,

d) Konut edinim tarihini müteahip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulundurduğu bankaya başvurması, gerekir.


- Konut hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


- Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanır ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödenir.


- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemez.


- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemez.


- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemez.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com