Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2016 çevre temizlik vergisi ne zaman ödenecek?

Çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44 üncü maddesi gereğince ödeniyor. Peki, 2016 çevre temizlik vergisi ne zaman ödenecek?
Çevre temizlik vergisi, belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar için ödeniyor.


Çöp vergisi olarak da bilinen çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44 üncü maddesi gereğince ödeniyor.


Çevre temizlik vergisi, konut ve işyerlerinde farklı şekilde ödeniyor. Konutlarda bu vergi su faturasına yansıtılırken, işyerleri için bu bedelin belediyede ödenmesi gerekiyor.


2016 yılında konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 27 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanacak.


İşyerleri için ödenecek bedel ise, bina gruplarına ve bina derecelerine göre belirleniyor.


Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, 2016 çevre temizlik vergisi ne zaman ödenecek?


2016 çevre temizlik vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart'ta başlayacak. 31 Mayıs'ta sona erecek. Buna göre 2016 çevre temizlik vergisi ödeme dönemi 20 gün sonra başlayacak. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com