Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2016 Eylül kira zam oranları!

Kira zam hesaplamalarında kullanılan ÜFE ve TÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. İşte 2016 Eylül kira zam oranları..


Borçlar Kanunu gereğince gayrimenkul kiralamalarında tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Ancak kanunda yapılan bir değişikle bu kural işyeri kiralamalarında 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Bu süre zarfı içerisinde mal sahipleri kiracılarına ister ÜFE, ister TÜFE, ister başka bir oranda (sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile) zam yapabiliyor.


Kira zam hesaplamalarında kullanılan ÜFE ve TÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. 2016 Eylül kira zam oranları şu şekilde sıralanıyor:


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,08 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,08 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,03 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,51 artış gösterdi.


Kira artış oranı: yüzde 4,51


Tüketici Fiyat Endeksi, Ağustos 2016


Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,29 düştü


TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,29 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,53, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,05 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,98 artış gerçekleşti.


Kira artış oranı: yüzde 7,98Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com