Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2016 Şubat kira artışı hesaplama formülü!

Ev ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında imzalanan sözleşmenin uzaması halinde kiracıya belli oranda zam yapılıyor. İşte 2016 Şubat kira artışı hesaplama formülü..


2016 Şubat kira artışı hesaplama formülü!


Ev ve işyeri kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında imzalanan sözleşmenin uzaması halinde kiracıya belli oranda zam yapılıyor.


Kira artış oranları, Borçlar Kanunu kapsamında ÜFE ile sınırlandırılıyor. Kira artışları ile ilgili kanun hükmü ve Şubat ayı kira artışı oranları şu şekilde sıralanıyor;


Kanun hükmü:

Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak kiracıya zam yapılıyor. 2016 Şubat kira artışı hesaplama formülü ve örneği şu şekilde: 


2016 Şubat kira artışı hesaplama formülü

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,50 artış gösterdi.


Örnek kira artış hesaplaması:

Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Kira zam oranı: yüzde 5,50

Kira zam bedeli: 55 TL

Zamlı kira bedeli: 1055 TLIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com