Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2016 yılı inşaat yasağı ne zaman bitiyor?

İnşaat yasağı, yaz aylarında belli bölgelerde uygulanıyor. Peki, 2016 yılı inşaat yasağı ne zaman bitiyor?


İnşaat yasağı, yaz aylarında belli bölgelerde uygulanıyor. Bu yasak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlükleri tarafından yaz aylarında turistik bölgelerde uygulanıyor.


Yasak, inşaat çalışmalarını tamamen durdurmak amaçlı olmayıp; yakın çevresinde konaklama yapılan inşaatlarda ve uygun görülen mahallelerde gürültü, çirkin görünüm, çevreyi kirletme gibi kötü etkisi olan türdeki ağır nakliyat, hafriyat ve harçlı inşaat faaliyetleri geçici süreliğine durduruluyor.


İnşaat yasakları uygulanan tarihler arasında aksi tespit edilen hallerde inşaat sahipleri hakkında 5442 sayılı İl İdare Kanunu’nun 66.maddesi, Türk Ceza Kanunu’nun 184’ncü maddesi ve 3194 sayılı imar kanunu ile 2872 sayılı çevre kanunu ve 5491 sayılı çevre kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun hükümlerine göre yasal işlem yapılıyor.


2016 yılı inşaat yasağı ne zaman bitiyor?

2016 yılında kış mevsiminin yağışlı geçmesi sebebiyle Bakanlığın aldığı yeni kararla Turizm Sezonu İnşaatı Yasakları 1 Haziran da başladı ve 15 Ekim de sona erecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com