Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2016'da emlak vergisinden kimler muaf?

Emlak vergisinde bazı mal sahipleri muaf olabiliyor. Peki, emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir? 2016'da emlak vergisinden kimler muaf?


Emlak vergisi için ödemeler, Mart ayı itibariyle başlayacak. Vergi mükellefleri 31 Mayıs 2016 tarihine kadar ilk taksitini ödeyebilecek. Vergi ödemeleri belediyeden yapılabildiği gibi internet üzerinden de ödenebilecek.


Vergide kanunen bazı mal sahipleri muaf olabiliyor. Peki, emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir? 2016'da emlak vergisinden kimler muaf?


Emlak vergisinde sıfır oranlı vergi avantajı bulunuyor. Bu vergiden ancak koşulları taşıyan kimseler muaf olabiliyor. Sıfır oranlı emlak vergisi şartları şu şekilde sıralanıyor:


* Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenin olması gerekiyor. Bu esas doğrultusunda hisse ile bile olsa, birden fazla meskene sahip olanlar emlak vergisi muafiyetinden faydalanamıyor.


Taşıyan kişilerin ilgili Belediye’ye gidip durumlarını bildirmeleri yeterli. Ayrıca, kendilerinden bilgi ve belge istenemeyecek.


* Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanılabilmesi için; hiçbir bir gelirin olmaması gerekiyor. Emekli maaşı bu noktada istisnai durum oluyor. Ancak, Bu imkandan faydalanabilmek için Türkiye’de kurulmuş sosyal güvenlik kurumlarından (Emekli Sandığı, Bağkur, SSK -bugünkü adıyla SGK) emekli olmuş olmak gerekiyor.


* Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimler, emlak vergisi muafiyetinden faydalanabiliypr. Emlak vergisi indiriminden yararlanabilmesi için herhangi bir faaliyet veya gelir şartı aranılmıyor. 


* İndirimli vergi oranının uygulanması için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor.


*  Sıfır oranlı emlak vergisi için, binaya ait iskân belgesinin alınması şartı bulunmuyor. Böylelikle kat irtifaklı tapu sahipleri de emlak vergisi muafiyetinden faydalanabiliyor.


* Evin tapusuna sahip olmayıp, intifa hakkına sahip olanlar sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabiliyor.


* Yılın sadece belirli zamanlarında oturulan yazlık, dağ evi, yayla evi gibi evler emlak vergisi muafiyeti kapsamına girmiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com