Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2016'da kira geliri ne kadar olursa vergi ödenir?

Gayrimenkulünü 2015 yılında kiraya vererek gelir elde eden kimseler 2016 yılında kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Peki, 2016'da kira geliri ne kadar olursa vergi ödenir?


Ev veya işyerini 2015 yılında kiraya vererek gelir elde eden kimseler 2016 yılında kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Ancak vergilendirmede belli muafiyet sınırları belirleniyor.


Bu sınırların altındaki gelirler için kira gelir vergisi ödemesi yapılmıyor. Peki, 2016'da kira geliri ne kadar olursa vergi ödenir?


2015 yılı için belirlenen kira gelir vergisi istisnaları şu şekilde;

Meskende: 3 bin 600 TL

İşyerlerinde: 29 bin TL


Bu sınırın altındaki gelirler için kira gelir vergisi ödenmiyor. Ayrıca, kira gelirinden bazı giderlerin de indirilmesi durumunda, vergi ödemelerinden yine muaf olunabiliyor. Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebiliyor:


- Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç)

- Gerçek Gider Yöntemi


Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez.


Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.


Kira gelir vergisi mükelleflerinin 25 Mart'a kadar beyannamelerini vemeleri, 31 Mart'a kadar ise vergi borcunun ilk taksitini ödemeleri gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com