Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2017 Nisan kira artış oranları yarın açıklanacak!

Kira artış hesaplamalarında kullanılan ÜFE oranlarını TÜİK her ayın 3'ünde açıklıyor. Buna göre Nisan 2017 kira artış oranları yarın açıklanacak..


Kiracılık Kanunu gereğince gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kiracıya zam yapılıyor. Bu zammın hangi oranlarda yapılması gerektiği de Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor.


Kanunen meskendeki kiracı ile işyerindeki kiracıya yapılacak zam farklı şekillerde hesaplanıyor. Meskendeki kiracıya enflasyon oranlarından ÜFE'ye göre zam yapılması zorunlu olurken, bu uygulama 2020 yılına kadar işyeri için geçerli olmuyor. 


Kira hesabında kullanılan enflasyon oranlarını TÜİK her ayın 3'ünde açıklıyor. Buna göre Nisan 2017 kira artış oranları yarın açıklanacak. ÜFE oranları 4 farklı oranı içerisinde barındırıyor. Bu oranlardan Yargıtay Kararı gereğince 12 aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor.


Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,26 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1,26, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,29, bir önceki yılın aynı ayına göre ,36 ve on iki aylık ortalamalara göre %5,87 artış gösterdi. 


Yukarıdaki verilere göre konuttaki kiracıya yüzde 5,97 oranında zam yapıldı. Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni kira bedeli 1059,7 TL oldu.


Nisan 2017 kira artış oranlarını TÜİK yarın açıklayacak. Nisan 2017 kira artış oranları ve hesaplama örnekleri yarın emlakansiklopedisi.com'da yer alacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com