Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2017 Ocak kira artış oranları açıklandı!

Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında yapılan sözleşmenin senelik olarak uzaması halinde kira bedeline zam yapılıyor. İşte kira artış oranları Ocak 2017..


Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında yapılan sözleşmenin senelik olarak uzaması halinde kira bedeline zam yapılıyor. Mal sahipleri, kiracılarına Borçlar Kanunu kapsamında belirtilen sınırlamalara uyarak zam yapabiliyor.


Kanunen; Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.

 

Söz konusu uygulama kanunda yapılan bir düzenleme ile yalnız meskenler için uygulanuyor. İşyerleri için ÜFE uygulaması 2020 yılı itibariyle başlayacak.


Buna göre 2020'ye kadar işyerindeki kiracıya istenilen oranlarda zam yapılabilirken, meskendeki kiracıya ÜFE oranında zam yapılıyor.


Söz konusu enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor.


2017 Ocak ayı kira artış oranları bugün açıklandı. Buna göre yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,98 arttı.


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,94, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,94 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,30 artış gösterdi.


Örnek kira artış hesabı Ocak 2017

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının 2017 yılı boyunca ödeyeceği kira bedelini hesaplayalım.


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 4,30

Zam bedeli: 43 lira

Zamlı kira bedeli: 1043 lira
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com