Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2017'de emlak vergileri ne zaman ödenir?

Taşınmaz mal sahibi olan vatandaşlar için vergi dönemleri başladı. Ödenecek vergilerin başında emlak vergisi geliyor. Peki, 2017'de emlak vergileri ne zaman ödenir?


1319 sayılı kanun gereğince ödenen emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından her sene ödeniyor. Yeni taşınmaz mal satın alan kimselerin vergi sorumluluğu bir sonraki sene başlıyor. Örneğin 2016'da taşınmaz alanlar ilk emlak vergisini bu sene ödeyecek. 2017'de taşınmaz alanla ise ilk emlak vergisini 2018'de ödeyecek.


Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın türüne göre belirlenen oranlar ve taşınmazın değerine göre hesaplanıyor. Büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Ayrıca, taşınmaz değeri her sene yeniden değerleme oranı ile hesaplanıyor. Bu sene için belirlenen emlak vergisi yeniden değerleme oranı 3,83.


Emlak vergisi oranları 2017

Cinsi Normal yörede Büyükşehirde

Mesken Binde 1 Binde 2

İşyeri Binde 2 Binde 4

Arsa Binde 3 Binde 6

Arazi Binde 1 Binde 2

Emlak vergisi ilgili belediyeye ödeniyor. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor. Vergiyi ödemek için mükellef kimlik belgesi ile birlikte belediyenin tahsilat veznelerine müracaat edebiliyor.

Emlak vergisi ödemeleri her sene belli dönemlerde yapılıyor. Kanunen senede 2 eşit taksit halinde ödenen vergi anlaşmalı bankaların kartları ile 2'den fazla taksitlendirilebiliyor. Peki, 2017 emlak vergileri ne zaman ödenir?


Emlak vergisi ödeme tarihleri 2017

Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs ayları.

Emlak vergisinin ikinci taksiti: Kasım ayı


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com