Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2017'de en çok konut ve kira harcamaları yapıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, geçen yıla ilişkin "hane halkı tüketim harcaması" istatistikleri açıklandı..


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin "hane halkı tüketim harcaması" istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde geçen yıl hane halklarının tüketim amaçlı harcamaları içinde en yüksek paya yüzde 24,7 ile konut ve kira harcamaları sahip oldu.


Türkiye genelinde hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24,7 ile konut ve kira harcamaları aldı, gıda ve alkolsüz içeceklere harcamaların payı yüzde 19,7 oldu.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Hane halkları, toplam harcamalarının yüzde 2,2'sini sağlık, yüzde 2,3'ü ise eğitim hizmetlerine yaptı.


Hane halkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan eşdeğer fert başına aylık ortalama tüketim harcaması 2016'da bin 642 lira iken geçen yıl bin 854 lira olarak tahmin edildi. 


Konut ve kira harcamalarının toplam harcamalardaki payı geçen yıl bir önceki yıla göre 0,5 puanlık düşüşle yüzde 25,2'den yüzde 24,7'ye geriledi. 


Hane halkının temel gelir kaynağı gayrimenkul ve menkul kıymet geliri olanlar konut ve kira harcamalarına yüzde 29,2, ulaştırma harcamalarına yüzde 18,5,  konut ve kira harcamalarına yüzde 30, pay ayırdı.