Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2018'de işyeri kira gelir vergisini kimler ödeyecek?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkullerin kiraya verilmesinden elde edilen gelirler için kira gelir vergisinin ödenmesi gerekiyor. Peki, 2018'de işyeri kira gelir vergisini kimler ödeyecek?


Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkullerin kiraya verilmesinden elde edilen gelirler için kira gelir vergisinin ödenmesi gerekiyor.


Bu vergi için her sene istisna sınırı belirleniyor. Bu sınırın altındaki kira gelirleri için vergi ödemesi yapılmıyor. Peki,  2018'de işyeri kira gelir vergisini kimler ödeyecek? 2018'de konut kira gelir vergisini kimler ödeyecek?


2018 kira gelir vergisi için istisna sınırı konutta 3 bin 900 TL, işyerinde ise brüt 30 bin TL olarak belirlendi. Buna göre, 2017'de net 24 bin lira, brüt 30 bin liradan fazla işyeri kira geliri elde edenler beyanname vermekle mükellef oluyor. 


Kira gelir vergisi beyannameleri 1-26 Mart 2018 tarihleri arasında veriliyor.


İşyeri sahipleri stopaj vergileri başta olmak üzere bazı giderlerini vergiden düşebiliyor, stopaj yoluyla ödenen verginin kira vergisinden fazla olması halinde vergi iadesi de alınabiliyor. 


Yüzde 15 götürü gidere göre, daha fazla gerçek gideri olanlar ‘gerçek gider’ yöntemini tercih ederek beyannamelerini verebiliyor.


Dolayısı ile götürü gideri oranının yüzde 25'ten 15'e düşmesi nedeni ile vergi beyanname sürecinde gerçek giderin daha çok tercih edilmesi bekleniyor. 


 

 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com