Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2020 Mart'ta 182 bin 689 gayrimenkul satıldı!

Gayrimenkul satışlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Mart ayında 182 bin 689 gayrimenkul satıldığını belirtti. 2020'nin ilk üç ayında yapılan toplam satış sayısı ise 586 bin 282 oldu...


Yeni tip koronavirüs Covid-19 sonrasında gayrimenkul satışlarına ilişkin ilk veriler açıklandı. Buna göre Mart ayında 182 bin 689 gayrimenkul satışı gerçekleşti.


2020 Mart


Gayrimenkul satışlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Covid-19 etkisi Mart ayında gayrimenkul sektörünü teğet geçti diyebiliriz. Mart ayında tüm gayrimenkul türlerinde 182 bin 689 satış gerçekleşti. Bu sürede web tapu üzerinden 29 bin 748 konut satışı gerçekleşti. İlk üç ayda yapılan toplam satış sayısı ise 586 bin 282 oldu" şeklinde konuştu.


V dalgası bu ay başlayabilir


Salgının, gayrimenkul piyasalarında özellikle bu ay daha fazla etki edeceğine dikkat çeken Özelmacıklı, "Kuluçka dönemi sonra erdi. Şimdi U şeklinde olmasa da V şeklinde bir grafik bekliyoruz. Gayrimenkul satış ve kiralamalarında hızlı bir düşüş söz konusu olacak, lakin piyasaların Haziran ayı itibarı ile toparlanacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu. 


Yabancıya satış askıda 


Türkiye genelinde toplam yabancı mülkiyet sayısının 347 bin 995’e yükseldiğini ifade eden Özelmacıklı, "Birçok Altın Emlak işletmemizde yabancılara satış süreçlerine ilişkin işlemler virüs nedeni ile yapılamadı. Gerek seyahat engelleri, gerekse sokağa çıkma yasakları gibi birçok nedenle, çok sayıda satış iptal edildi. Yabancılara satış bu süreçte çok daha fazla etkilenecek" ifadelerini kullandı.