Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

25. TOKİ Ev ve Şehir Semineri yapıldı!

“Mahallem İstanbul” projesinin koordinatörü Prof. Dr. Murat Şeker, 25. TOKİ Ev ve Şehir Semineri'nde projeyle İstanbul mahalleleri düzeyinde kentsel ve kamusal alanlarla ilgili büyük bir veri tabanı oluşturduklarını ve bunu anlaşılır, uygulanabilir coğrafi tabanlı bir sistemle derlediklerini anlattı..


25. TOKİ Ev ve Şehir Semineri gerçekleştirildi. “Mahallem İstanbul” projesinin koordinatörü Prof. Dr. Murat Şeker, projeyle İstanbul mahalleleri düzeyinde kentsel ve kamusal alanlarla ilgili büyük bir veri tabanı oluşturduklarını ve bunu anlaşılır, uygulanabilir coğrafi tabanlı bir sistemle derlediklerini söyledi.  

 

TOKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nın, “Mikro Ölçekte Şehrin Analizi: Mahallem İstanbul” temasıyla 25’incisini düzenlediği Ev ve Şehir Seminerleri’nde konuşan Prof. Dr. Murat Şeker, 2017 yılında yapılan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin yürüttüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Mahallem İstanbul” projesini anlattı. Okuldan sağlık merkezine, kültür sanat alanından avm’ye, konuttan nüfusun demografik dağılımına ve okuryazar oranına kadar pek çok bilgiyi içeren büyük bir veri tabanı oluşturduklarını ifade eden Şeker, “İstanbul’a faydalı olmasını umduğumuz bir sistem geliştirdik. Amacımız, projenin sürdürülebilir hale getirilmesi” dedi.

 

PROJE 39 İLÇE VE 959 MAHALLEYİ KAPSIYOR

İstanbul’da 39 ilçe 959 mahalle olduğunu söyleyen Prof. Dr. Murat Şeker, daha önce ilçe bazında yaptıkları çalışmayı biraz daha detaylandırarak mahalle düzeyinde gerçekleştirdiklerini belirtti. Projedeki bilgilerin her mahalle için ulaşılabilir durumda olduğuna dikkat çeken Şeker, İstanbul’da yaşayan vatandaşların mobil ve online olarak kolayca erişebildikleri projenin aynı zamanda karar alıcılara da ihtiyaçları dahilinde veriler sunduğunu ifade etti.

 

PROJENİN ÜRÜNLERİ

Projenin ulaştığı verilerden bahseden Şeker, projeyle üç ana ürünün ortaya çıktığını söyledi. Bunlardan biri olan Mahallem Poi; kentsel yaşamda ve kamusal alanda eğitim, sağlık ve sosyal yaşam içinde karşılaşılan yerlere ve kurumlara ilişkin coğrafi tabanlı veri sistemi sunuyor. Mahallem İnfo; mahallenin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesini, eğitime, ulaşıma ve sağlığa erişimi, konut satın alma endeksi ve okuryazar oranı gibi verilerini sunuyor. Şeker’in şuan güncelleme aşamasında olduğunu söylediği Mahallem SEGE ise, mahallenin diğer mahallelere göre farklı alanlardaki konumu, sıralaması, endeks değerleri ve sosyo-ekonomik gelişmişlik derecesi hakkında bilgi veriyor.

 

“114 MİLYONUN ÜSTÜNDE VERİ TOPLADIK”

Proje için toplamda 114 milyonun üstünde veri topladıklarına değinen Şeker; TÜİK merkez kurumlar ve yerel kurumlardan, sahadan ve internet taramalarından veri sağladıklarını söyledi. Şeker, bunun yanında satın aldıkları veriler ve patenti kendilerine ait verilerden de yararlandıklarını belirterek, “Bütün mahalleleri 8 kategoride sınıflandırıyoruz. Çok fazla veri var ve bu verileri işleyip, anlamlı hale getiriyoruz” dedi.

 

Projenin belli başlı sonuçlarını anlatan Şeker, gelir dağılımında dengesizliğin olduğu ilçelerden, yaşlı ve genç nüfusa sahip mahallelerden, konut piyasası bazında değerli olan ve eğitim seviyesi yüksek olan mahallelerden bahsetti. Şeker, İstanbul mahallelerini tanımak isteyenlerin mahallemistanbul.com adresinden bu verilere rahatlıkla ulaşabileceklerini söyledi.

 
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016