Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2b arazisi başvuru süresi yarın bitiyor!

2B arazisi başvuru süresi yarın mesai bitiminde sona eriyor. 2B arazileri için defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvuru yapılabiliyor..


2B arazisi başvuru süresi yarın mesai bitiminde sona eriyor. 2B arazisi satın almış ancak taksitinin 2 tanesini aksatan, 2/B arazisine başvurmuş ancak 3 ay içinde peşinatını yatırma tebligatına uymayarak peşinatı yatırmamış ve 2/B arazisinde ikamet ettiği halde satın alma talebinde bulunmayan kişiler başvuruda bulunabiliyor.


Ayrıca, Hazineye ait tarım arazilerinin satın alınmasına yönelik başvurular da bu tarihte son buluyor. 26 Nisan 2015 tarihinden sonra yapılan mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler için de başvuru yapılabiliyor.


200 bin kişiye sunulan bu şansı değerlendirmek isteyenlerin ödemesi gerekecek satış bedeli, 3 aylık sürenin bittiği günden ödeme yapılacağı güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumu'nun aylık tüketici fiyatları endeksi toplamında artırılarak hesaplanacak. Vade farkı, 2/B arazisine talip olup peşinatı ödemeyenlere de uygulanacak.


2B arazisi başvurusu için gerekenler

2B arazileri için defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvuru yapılabiliyor. Başvuruda gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor:


Nüfus cüzdanının fotokopisi,

Başvuru dilekçesi,

Başvuru bedeli makbuzu,

Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,

Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com