Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

3 adımda değer artış kazancı ödeme işlemleri!

Değer artış kazancı vergisi, taşınmaz malların belli bir süre içerisinde satılması halinde ödeniyor. İşte 3 adımda değer artış kazancı ödeme işlemleri..


Değer artış kazancı vergisi, taşınmaz malların belli bir süre içerisinde satılması halinde ödeniyor. Bu vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. 3 adımda değer artış kazancı ödeme işlemleri şu şekilde sıralanıyor;


1. adım: Vergi mükellefi olup olmadığının tespiti

Değer artış kazancının vergilendirilmesi için taşınmazın iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılmış olması gerekiyor. 


Buna göre 2011'den itibaren satın alınıp satılan taşınmazlar için vergi ödenirken, 2010 ve daha eski yıllarda satın alınan ve satılan taşınmazlardan elde edilen kazanç için vergi ödemesi yapılmıyor.


2. adım: Mükellefin kazanç için beyanname vermesi

Değer artış kazancı vergisi mükellefleri ödemeden önce, beyanname vermek zorunda oluyor. Değer artış kazancı vergisi beyannamesi 1 - 25 Mart tarihleri arasında vergi dairesine veriliyor.


3. adım: Değer artış kazancı 1. taksit ödemesi

Değer artış vergisi 1. taksit ödemeleri 31 Mart'ta son buluyor. Gelir Vergisi;

Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

Anlaşmalı bankalardan,

Tüm vergi dairelerinden

ödenebilmektedir.


Mükellefler, 2015 yılında elde ettikleri gelirin beyanı konusunda her türlü bilgi için hafta içi 09:00-19:00 saatleri arasında Vergi İletişim Merkezini (VİMER - 444 0 189) arayabilirler.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com