Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

3. Havalimanı 29 Ekim 2018'de açılacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. havalimanı projesnin 29 Ekim 2018 tarihinde resmen açılacağını söyledi..


İstanbul Konge Merkezi'nde düzenlenen 10. Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı'na katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbulluların merakla beklediği 3. havalimanı projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.


Dünya hava taşımacılığının merkezinin bundan 20 yıl önce Portekiz'in ilerisinde bir yerde bulunduğunu söyleyen Bakan Arslan, bu merkezin bugün, tam da ülkemizin bulunduğu yerde olduğunu söyledi.  


Bakan Ahmet Arslan, "Dünya hava taşımacılığının ağırlık merkezi bulunduğunuz yerde ise o zaman sadece ülke içi taşımaları değil, uluslararası taşımaları düşünmemiz gerekir. Nitekim İstanbul 3. Havalimanı fikri böyle ortaya çıktı." şeklinde konuştu. 

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;  Bakan Arslan, 3. Havalimanı inşaatında yüzde 70'e yakın ilerleme sağlandığını açıkladı.


Arslan, 3. Havalimanı'nı 29 Ekim 2018'de resmen hizmete sunacaklarını ve ilk etapta 90 milyon yolcuya hizmet eden pistler kompleksinin bitmiş olacağını açıkladı.


Arslan 2023'e kadar da adeta 18 pistin olduğu bir havalimanıyla 200 milyon yolcuya hizmet edebileceklerini belirterek bunları da akıllı ulaşım sistemleri marifetiyle, trafik tıkanıklığı olmadan sürücünün yönlendirebildiği sistemlerle de donatacaklarını söyledi.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı