Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

3. Havalimanı'nın yüzde 73'ü tamam!

İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını havadan gezen ve terminalde incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanı'nın yüzde 73'ünün tamamlandığını söyledi..


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını havadan gezdi. Bakan Arslan, 3. Havalimanının inşaatının yüzde 73’ünün tamamlandığını açıkladı.


Terminalde de incelemelerde bulunan Bakan Arslan,  havalimanında kullanılacak yeni teknolojileri tanıttı. 


Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Bakan Arslan, kendisini ‘Hoş geldiniz’ diyerek karşılayan ‘İGABOT’ isimli robotun tanıtımını yaptı. 


3. Havalimanı


Arslan, Türkiye'de de buna uygun bir havalimanı yapma ihtiyacının doğduğunu ve yeni havalimanının bu nedenle yapıldığını söyledi.

 

Arslan, yaz aylarında 32 bin olan çalışan sayısının kış aylarıyla birlikte 30 bine indiğini, inşaatın bitimine doğru bu sayının 35 bine yükseleceğini de aktardı ve Havalimanından 150 havayolu şirketinin 350 noktaya sefer yapacağını sözlerine ekledi.

 

130 BİN DAİREYE DENK

Bakan Arslan, havalimanı inşaatında şu ana kadar kullanılan 460 bin ton inşaat demiri ile 130 bin adet daire yapılabileceğini, 100 bin ton yapısal çeliğin ise 14 tane Eyfel Kulesi'ne eşdeğer olduğunu, 461 bin metre karelik çatının da 58 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu da açıkladı.

 


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı