Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

3 soruda gayrimenkul sertifikası nedir?

Park Mavera III ile başlayan gayrimenkul sertifikası geçtiğimiz aylarda halka arz edildi. Peki, bu sertifika nedir? Süreç nasıl işler? İşte sorularınızın yanıtı..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Park Mavera III ile başlayan gayrimenkul sertifikası geçtiğimiz aylarda halka arz edildi.  Peki, bu sertifika nedir? Süreç nasıl işler? Bu süreç hakkındaki detaylar TOKİ tarafından şu şekilde açıklığa kavuşturuldu:


1- Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul Sertifikası; inşa edilecek veya edilmekte olan bir projenin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetlerdir.

 

Gayrimenkul Sertifikası yatırımcılara sertifika biriktirerek konut sahibi olma veya gayrimenkul değerlemesine katılma imkanı sağlar.

 

Ayrıca, küçük yatırımcılara değerli gayrimenkul projelerine yatırımları oranında ortak olma imkânı sağlayan, faizsiz bir sermaye piyasası aracıdır.


Yatırımcılar,  Borsa İstanbul’da işlem görecek sertifikalarını istedikleri kadar artırma veya isterlerse borsada satıp nakde döndürme imkanına sahip olurlar.


Gayrimenkul Sertifikaları, Borsa şeffaflığında ve SPK denetiminde işlem görür.

 

TOKİ tarafından ihraç edilen gayrimenkul sertifikalarının ait olduğu projelerde inşaatın tamamlanması TOKİ’nin güvencesi altındadır.


2- Gayrimenkul Sertifikasının İşleyişi nasıldır?

Projede gayrimenkul sertifikası çıkarılacak bağımsız bölümler seçilir. Hangi bağımsız bölüm için kaç adet sertifika toplanması gerektiği belirlenir.


Sertifikalar halka arz edilerek fon toplanır ve fonun yetkili kurumda blokajı yapılır.

 

Halka arz sonrası sertifikalar borsada işlem görmeye başlar ve aynı zamanda inşaat ilerlemesine göre fon parça parça inşaatçıya aktarılır.

 

İnşaata ilişkin satışlar ve gelişmeler düzenli şekilde KAP (Kamuoyunu Aydınlatma Platformu) aracılığıyla yatırımcılara duyurulur.


Yatırımcılar ihraçta ve/veya borsadan yeterli sayıda sertifika toplayarak bağımsız bölüm edinme talebinde bulunur. (Bu işleme ASLİ EDİM denilmektedir.)


Yeterli sertifikası olmayan veya bağımsız bölüm almak istemeyen yatırımcılara sertifikalarının karşılığı, ilgili bağımsız bölümlerin açık artırmalar ile satılmasıyla ödenir. (Bu işleme TALİ EDİM denilmektedir.)


3- Park Mavera III Gayrimenkul Sertifikası nedir?

TOKİ tarafından ihraç tavanı 239.238.705 TL olarak belirlenen gayrimenkul sertifikalarının halka arz edilerek satışı şeklinde ihraç edilmesine ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 23/03/2017 tarihinde onaylanan "ihraççı Bilgi Dokümanı", "Özet" ve "Sermaye Piyasası Aracı Notu" ile ekleri aşağıda sunulmaktadır. 


İhraççı Bilgi Dokümanı için tıklayın.


Özet için tıklayın.


Sermaye Piyasası Aracı Notu için tıklayın.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016