Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

400 bin TL'lik evde peşinat 40 bin liraya düştü!

Konut kredilerinde önemli bir düzenleme yapıldı. Yeni düzenleme kapsamında enerji tasarrufu sağlayan ısı yalıtımlı binalar için kredi oranında normal dairelere göre yüzde 10'a kadar artış yapıldı. Buna göre, 400 bin TL'lik bir dairede peşinat 40 bin liraya düşecek.


Uzun zamandır gündemde yer alan ve 2020 yılına kadar tüm binalar için zorunlu hale getirilmesi planlanan Enerji Kimlik Belgesi kapsamında yeni düzenlemeye gidildi. 


Yalıtımlı konutlar için kredi oranları arttı

Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun konut kredilerindeki kredi kullandırma oranları değişti. Son değişikliğe göre, ısı yalıtımlı konutların satışında kullanılacak kredi oranları artırıldı.


Yüzde 10 arttı

Enerji Kimlik Belgesi bulunan binaların sayısının artırılması için hayata geçirilen uygulama kapsamında konut alımında yüzde 80 olan kredi kullandırma oranı enerji kimlik belgesi olan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90'a, enerji performansı B sınıfı olan konutlar da ise yüzde 85'e yükseltildi. 


400 bin TL'de 40 bin TL peşinat

Binalarda tüketilen enerjiyi yarıya düşürüp enerji faturalarını da azaltmak için uygulanan ısı yalıtımlı 400 bin liralık bir dairede düzenleme sonrası kullandırılacak kredi 360 bin liraya yükselecek. Yalıtımsız bir daire için kullandırılan yüzde 80'lik oran baz alındığında 80 bin lira yerine 40 bin lira daha az bir birikimle yani 40 bin lira peşinatla ev alınabilecek.


SPK yetkili değerleme şartı

Krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesini yetkili değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunlu hale gelecek. 


Enerjinin yüzde 40'ı binalara gidiyor

Enerji ihtiyacının yüzde 75’inin ithalat yoluyla karşılandığı ve tüketilen toplam enerjinin yüzde 40’a yakınının kullanıldığı binalarda sağlanacak enerji verimliliği düşürülecek. Isı yalıtımı sistemleri ile ısıtma amacıyla harcanan enerjiden yüzde 50'ye yakın bir tasarruf sağlanıyor. 2020'ye kadar tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu olacak.


İZODER'den destek

BDDK'nın yeni düzenlemesine Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER'den de destek geldi. Ülkede enerjinin verimli kullanılması, yalıtım bilincinin artması ve yalıtım sektörünün gelişimi açısından son derece önemli bir adım olarak gördüklerini söyleyen İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, ''Yüzde 75’i ithal edilen enerjinin yaklaşık yüzde 35’i binalarda kullanılıyor. Isı yalıtımı uygulamaları binalarda, sağladıkları yüzde 50’lik enerji verimliliği ile öne çıkıyor. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Henüz yasal altyapı istenen seviyede olmadığı için teşvik mekanizmalarına ihtiyaç var. Bahse konu düzenlemenin bu noktada bir başlangıç olmasını umuyoruz.''  açıklamasında bulundu.


400 bin TL

655 bin konutun enerji kimliği var

Türkiye’de kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak, bireysel yalıtım yaptıran ve yeni yapılan verimli binalar dikkate alındığında yaklaşık 5.6 milyon konutun yalıtım ihtiyacı olduğunu söyleyen Pelesen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının paylaştığı verilere göre Türkiye'de 654 bin 925 Enerji Kimlik Belgesi bulunduğunu bu belgelerden ise sadece 2 bin 234 tanesi A sınıfı gerekliliklerini sağlayacak şekilde düzenlendiğini kaydetti. 


En kötüsü 'G' en iyisi 'A'

Enerji Kimlik Belgesi'nde; binanın enerji tüketimi ve sera gazı salımı A ile G arasında sınıflandırıldığını ifade eden Pelesen, şunları söyledi: ''Binalar için en kötü performansı temsil eden G sınıfı binalarda, enerji tüketimi ve sera gazı salımı çok yüksektir. G sınıfı binalar; yasalarca öngörülen asgari şartlardan en az yüzde 75 daha fazla enerji tüketmektedir. D sınıfı binalar ise yasalarca öngörülen asgari şartlarda veya bu şartlardan yüzde 19 daha fazla enerji tüketmektedir. Enerji kimlik belgesinde C sınıfı olarak atanmış olan binalar yasalarca öngörülen asgari şartlardan yüzde 1 ile yüzde 20 arasında, B sınıfı olarak atanmış binalar ise yüzde 21 ile yüzde 60 arasında daha az enerji tüketmektedir. Enerji performansı en üst seviyede olan A sınıfı binalar ise yasalarca öngörülen asgari şartlardan en az yüzde 61 daha az enerji tüketimine sahiptir.''


3 bin 500 TL'ye yalıtım

Yeni yapılan bir binada ısı yalıtımının maliyeti, toplam maliyetin yüzde 2 ile 5’i kadar olduğunu sözlerine ekleyen Pelesen, 100 metrekarelik bir konutu olan vatandaşa yalıtım uygulamasının maliyetinin ise 3 bin 500 – 7 bin 600 TL arasında değişeceğini anlattı. 


Faturalara yansıyacak

Binaların ısı yalıtımı ile enerjide yüzde 50’ye varan oranda tasarruf yapabileceğini tüm binaların ısı yalıtımlı hale getirilmesi durumunda ülkenin toplam enerji faturasının yaklaşık yüzde 15 azalacağının altını çizen Pelesen, ısı yalıtımıyla, ülke ekonomisi ve çevre kirliliğini önlemeye sağlanan katkının yanında, binanın değerinin yükseleceğini belirtti.