Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5 bin 300 imar barışı fırsatçısı yakalandı!

Hükümet, imar barışı fırsatçılarının önüne geçiyor. 31 Aralık 2017’den sonra yapılan kaçak yapılar incelendi. Türkiye'de 5 bin 300 kişinin yapı kayıt belgesi iptal edildi. Fırsatçılara para ve yıkım cezası geliyor..


Türkiye'de 13 milyon yapının imar ve iskân sorununu çözmeyi planlayan imar barışı uygulaması kapsamında fırsatçılar yakalandı.


Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre; Hükümet düzmece belgelerle aftan yararlanan 5 bin 300 kişinin yapı kayıt belgesini, gerçek dışı beyanda bulundukları gerekçesiyle iptal etti. Türkiye'de en çok Kocaeli, İzmir, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa'da yapılan kaçak yapılar bulunduğu öğrenildi.


Fırsatçılara belirlenen tarihten sonra imar mevzuatına uygun olmadan inşa edilen yapılar için 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası planlayan yasal işlem başlatılacak. Fırsatçıların gerçek dışı beyanlarının ilk sırasında yapıların inşa edildiği tarih geliyor. İmar barışına başvuruda bulunan vatandaşların konutlarını 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılması planlanıyordu.


Bu kişilerin İmar Barışı fırsatından yararlanmak için yeni inşa ettikleri kaçak yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapı kayıt belgesi başvuruda bulundu. Yapılan incelemelerin ardından 5 bin 300 belgenin bu kapsamda olduğu ortaya çıktı.


OLMAYAN EVE BELGE ALINDI

İmar Barışı fırsatçıları Büyükçekmece'de geçtiğimiz aylarda olmayan eve yapı kayıt belgesi çıkartmıştı. Bir vatandaş İmar Barışı'ndan yararlanarak Hazine'ye ait arazide konutu olduğunu iddia edip yapı kayıt belgesi almıştı. İddiaya göre, vatandaşın üzerinde konutunun olduğunu belirttiği arazide herhangi bir yapı olmadığı ortaya çıkmış, Hazine'ye ait araziyi başka birine kiraladığı iddia edilmişti.


18 MİLYAR LİRALIK KAYNAK GELDİ

Yapı kayıt belgesi başvuruları devam ediyor. Alınan bilgilere göre, 13 milyon yapının imar ve iskan sorununu çözmesi planlayan düzenleme kapsamında devletin kasasına 11 ayda 18 milyar 547 milyon TL girdi. 8 Haziran 2018'de başlayan başvurular ise 9 milyon 858 bin 222'yi buldu.


ALTI AY UZAYABİLİR

İmar Barışı'ndan elde edilecek gelir, genel bütçeye aktarılacak ve şehirlerin yeniden imarını düzenlemek için kullanılacak. İmar Barışı başvuruları 15 Haziran'a kadar devam edecek. İmar Barışı bedeli ise 30 Haziran 2019'a kadar ödenebilecek. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İmar Barışı'nda vatandaştan gelen yoğun istek üzerine başvuruları 31 Ekim 2019, ödeme sürecini ise 31 Aralık 2019'a kadar uzatmayı planladığı öğrenildi.