Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5 soruda çevre temizlik vergisi!

Çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44 üncü maddesi gereğince ödeniyor. İşte 5 soruda çevre temizlik vergisi..2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44 üncü maddesi gereğince ödenmesi gereken çevre temizlik vergisi, kimi zaman mükelleflerin aklında soru işareti bırakabiliyor.


Peki, çevre temizlik vergisini kim, ne zaman, ne kadar, nasıl ve nerede öder? İşte 5 soruda çevre temizlik vergisi..


1. Çevre temizlik vergisini kim öder?

Çevre ve temizlik vergisi, mesken, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödeniyor. Arsa ve araziler için çevre ve temizlik vergisi ödenmiyor. Verginin mükellefi taşınmazın kullanıcısı oluyor.


Çevre ve temizlik vergisi mükellefiyeti, taşınmazın kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren başlıyor. Çevre ve temizlik vergisi mükellefiyeti, taşınmazın bazı nedenlerden dolayı kullanımının sonlanması halinde bitiyor.


2. Çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir?

Çevre temizlik vergisi, her sene senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin ilk taksit ödemesi Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksit ödemesi ise Kasım ayında yapılıyor.


3. Çevre temizlik vergisi ne kadar 2016?

Çevre temizlik vergisi için ödenecek miktar konut ve işyerlerinde farklı şekilde hesaplanıyor. 2016 yılında konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 27 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanacak.


İşyerleri için ödenecek bedel ise, bina gruplarına ve bina derecelerine göre belirleniyor.


4. Çevre temizlik vergisi nasıl ödenir?

Çevre temizlik vergisi, kullanıcıları tarafından taşınmazın türüne göre belirlenen değerde ödeniyor. Taşınmazın kullanıcısı eğer kiracı ise vergi kiracı tarafından ödeniyor.


5. Çevte temizlik vergisi nerede ödenir?

Çevre temizlik vergisi, konut ve işyerleri için farklı şekillerde ödeniyor. Konutların vergisi su faturasına yansıtılıyor. İşyerlerinin vergisi ise ilçe belediyelerine müracaat edilerek yapılıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com