Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5 soruda değişen kira artış hesaplaması!

Yeni Ekonomi Programı kapsamında yer alan hüküm gereğince kira artış hesaplaması değişiyor. Peki, kira zammı hesabı nasıl yapılacak?


Kira zammı hesaplaması değişiyor. Konut ve işyerindeki kiracılar ile mal sahiplerini yakından ilgilendiren karar bugünkü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer aldı. Peki, kira zammı nasıl değişiyor? Kira zammı bundan sonra neye göre hesaplanacak?  


1- Kira zammı hesaplaması nasıl değişiyor?


Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) gereğince kira zammı hesaplamasında kullanılan enflasyon oranı değişiyor.


2- Kira zammı hesaplaması ne olacak?


Kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirlenecek.


3- Kira zammı hesaplaması nasıl yapılıyordu?


Mevcut yasaya göre, kira zammı hesaplaması üretici fiyat endeksi oranları baz alınarak yapılıyordu.


4- Kira zammı hesaplamasında mevcut yasa ne diyor?

 

"Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir." (Borçlar Kanunu- Madde 344)


5- Kira zammı hesaplamasını değiştiren madde ne diyor?


"Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru veya emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir."Yeni Ekonomi Paketi'nde inşaat sektörünü ilgilendiren düzenlemeler!


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com