Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5 soruda emlak vergisi!

Emlak vergisi, her sene devlete ödenen vergiler arasında yer alıyor. Peki, kimler, ne zaman, ne kadar, nasıl ve nerede öder? İşte 5 soruda emlak vergisi..


5 soruda emlak vergisi!

1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Türkiye sınırları içinde bulunan binalar Bina Vergisine; tüm arsa ve araziler yine bu kanun hükümlerine göre arazi vergisine tabi tutuluyor.


Emlak vergisi, her sene devlete ödenen vergiler arasında yer alıyor. Peki, kimler, ne zaman, ne kadar, nasıl ve nerede öder?


1. Emlak vergisini kimler öder?

Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenlerdir. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


2. Emlak vergisi ne zaman ödenir?

Emlak vergisi ödemesi senede iki eşit taksit halinde veriliyor. İlk taksitler; Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; İkinci taksitler ise Kasım ayın içerisinde veriliyor. Buna göre 2016 yılı için ilk taksit ödemeleri 19 gün sonra başlayacak.


3. Emlak vergisi ne kadar 2016?

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


4. Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak vergisini taşınmaz mal sahibi iki taksitte ödüyor. İsteyenler vergiyi ilk taksit döneminde tek seferde ödeyebiliyor.


5. Emlak vergisi nerede ödenir?

Emlak vergisi ödemeleri taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.


Vergi ödemeleri internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com