Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5 soruda enerji kimlik belgesi!

Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020 yılına ertelendi. Peki, bu belge ne zaman ve nasıl alınacak? Mantolama gerekli olacak mı? İşte 5 soruda enerji kimlik belgesi detayları..


Enerji kimlik belgesi zorunluluğu, 2 Mayıs'ta yürürlüğe girecekti. Ancak Çevre ve Şehricilik Bakanlığı yaşanması muhtemel mağduriyetler nedeniyle bu uygulamayı erteleme kararı aldı.


28 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile enerji kimlik belgesi için yeni tarih 1 Ocak 2020 olarak belirlendi.


Enerji Verimliliği Kanunu ve yönetmeliği gereğince binalar için zorunlu olan enerji kimlik belgesi, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge olarak karşımıza çıkıyor.


Enerji Kimlik Belgesi sınıflandırmaları A'dan G'ye kadar olup, A sınıfı en verimli seviyeyi gösteriyor. G sınıfı en düşük verimi gösteriyor. 


Enerji Kimlik Belgesi için eski binalarda bir sınıf zorunluluğu olmayıp, yeni binalarda Enerji Kimlik Belgesi için en az C sınıfında olma zorunluluğu bulunuyor.


Peki, bu belge nereden ve nasıl alınır? Enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur? Enerji kimlik belgesi için mantolama zorunlu mu? Enerji kimlik belgesi nasıl sorgulanır? İşte sorularınızın yanıtı;


1. Enerji kimlik belgesi nereden ve nasıl alınır?

Enerji kimlik belgesi, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilen firmalardan alınabiliyor. Belge elma sürecinde bu yetkinin olup olmadığının kontrol edilmesi faydalı oluyor. Bu belge için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanıyor:


- Mimari Proje

- Isı Yalıtım Projesi

- Elektrik Projesi

- Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)


2. Enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur?

Enerji kimlik belgesinin alınma zorunluluğu başlamadığı için şuan herhangi bir yaptırım bulunmuyor. Ancak 1 Ocak 2020 itibari ile enerji kimlik belgesine sahip olmayan binalarda alım-satım ve kiralama işlemleri ile abonelik alma gibi işlemler yapılamayacak. Bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için belgenin ibrazı zorunlu olacak.


3. Enerji kimlik belgesi kaç yıl geçerli?

Enerji kimlik belgesi, 10 yıl geçerli oluyor. 10 yılın dolması halinde enerji kimlik belgesinin yenilenmesi gerekiyor. Örneğin 2020'de belgenizi aldığınızı düşünelim, bu durumda 2030'da yeniden enerji kimlik belgesi almanız gerekecek.


4. Enerji kimlik belgesi için mantolama zorunlu mu?

Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmiyor.  


5. Enerji kimlik belgesi nasıl sorgulanır?

Enerji kimlik belgesini sorgulamak ya da doğrulamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın web sayfasına giriş yapılabiliyor. EKB belge numarası gerekli ile sorgulama yapılabiliyor. (http://www.bep.gov.tr/beptrsorgu/SertifikaSorgula.aspx)Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com