Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5 soruda konutta KDV indirimi!

Bakanlar Kurulu kararı ile konutta KDV indirimi yapıldı. İşte 5 soruda konutta KDV indirimi ile ilgili merak edilenler..


Bakanlar Kurulu kararı ile konutta KDV indirimi yapıldı. Peki, konutta KDV indiriminden kimler yararlanabilecek? KDV iadesi yapılacak mı? KDV iadesi kimlere, ne şekilde yapılacak? KDV indirimi ne zamana kadar uygulamada kalacak? 


İşte konutta KDV indirimi ile ilgili merak edilen noktalar


1. KDV indirimi hangi konutlar için geçerli?

En az net 150 metrekare büyüklükteki dairelerden alınan yüzde 18'lik KDV’de indirim yapıldı. 


2. Yüzde 18'lik KDV ne kadar oldu?

Konut teslimlerinde KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düştü.


3. Diğer KDV oranlarında indirim yapıldı mı?

Yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.


4 Konutta KDV iadesi yapılacak mı? 

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin iade talep edebileceğini açıkladı. Bu tüketiciler  alınan KDV tutarına göre, 2320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2320 lira ile 3480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurabilecek.


5. Konutta KDV indirimi uygulaması ne zamana kadar sürecek?

Konutta KDV indirimi uygulaması 31 Mart 2017 tarihine kadar devam edecek. Ancak birçok müteahhit firma bu sürenin sene sonuna kadar uzatılması gerektiği görüşünde.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com