Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5 yıldan fazla elde tutulan gayrimenkullerin vergilendirilmesi!

Hükümet 30 Haziran 2016 tarihine kadar kanunlaştırmak üzere; Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nu birleştirerek yeni bir Gelir Vergisi Kanunu taslağı hazırladı..


Hükümet 30 Haziran 2016 tarihine kadar kanunlaştırmak üzere; Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nu birleştirerek yeni bir Gelir Vergisi Kanunu taslağı hazırladı.


Bu kanun gereğinde 5 yıldan fazla elde tutulan gayrimenkuller, satılması durumunda vergiye konu olacak.


Mevcut mevzuatımıza göre, bir kişi bir taşınmazı aldığı tarihten itibaren 5 yıl dolduktan sonra satar ise, değer artış kazancı olarak Gelir Vergisi beyanı vermek zorunda değildir.


Ancak Yeni Gelir Vergisi Kanunu ile beraber bu istisna aşağıdaki şekilde uygulanacaktır;


- İki tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin yüzde 40’ı,


- Üç tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin yüzde 50’si,


- Dört tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin yüzde 60’ı,


- Beş tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin yüzde 75’i Gelir Vergisi’nden müstesna tutulmaktadır.


Mevcut kanunda yer alan 5 yıldan fazla elde tutulması halinde; vergilendirilmeme uygulaması kaldırılarak, kazancın yüzde 25’inin vergilendirilmesine imkan tanıyan düzenleme yapılmaktadır.


Bu istisnanın uygulanmasında, kooperatiflerin ortaklarına tahsis ettikleri taşınmazlar tahsis tarihinde; finansal kiralama yoluyla iktisap edilmiş taşınmazlar ise finansal kiralama sözleşmesinin imzalandığı tarihte iktisap edilmiş sayılır. 


Arsaya karşılık iktisap edilen bina veya bağımsız bölümlerde ise iktisap tarihi olarak, alıcıya teslim edildiği tarih dikkate alınacaktır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com