Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

500 TL'nin üzerinde kira ödeyenler dikkat!

Vergi Usul Kanunu kapsamında 500 liranın üzerinde kira ödeyen vatandaşlar, bunu yasada belirtilen şekilde yapmak zorunda. İşte kira ödemeleri ile ilgili merak edilen her şey...


Vergi Usul Kanunu'na göre; konut kiralarında belli bir miktarın üzerindeki ödemelerin elden yapılması yasaklandı. Kira ödemelerin kişiye yapıldığı durumlarda vatandaşlar cezalar kesiliyor. İş yeri kiraları için ise kurallar daha da sert olarak belirlendi. İşte kira ödemeleri ile ilgili merak edilenler...


KİRALAR BANKAYA YATIRILMAK ZORUNDA MI?

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre; kira ödemeleri konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa zamanlı konut kiralamalarında ve işyeri kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın, banka, benzeri finans kurumlarına veya postaya yapılıyor.


Banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracı olmak için yapılan tahsilat ve ödemelere dekont veya hesap bildirim cetvelleri hazırlandığı için bu belgeler tevsik edici belge olarak görülüyor. Bankaların internet şubelerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı oluyor.

 

CEZASI NE KADAR, CEZAYI KİMLER ÖDÜYOR?

Vergi Kanunu kapsamında; yatırılmayan her bir kira tutarı için yüzde 5'i oranında ceza kesiliyor. Kiraya verilen konut ise kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi (PTT) aracılığıyla tahsil edilmemesiyle, konut sahibine ceza kesiliyor. Söz konusu bir iş yeri ise her iki tarafta ceza alıyor.