Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

7 banka daha konut kredi faiz oranlarını indirdi!

2019 yılı Şubat ayı itibariyle konut kredisi faiz oranlarında düşüş devam ediyor. 7 banka daha konut kredisi faiz oranlarını düşürdü.


Bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş trendi sürüyor. Şubat ayı itibariyle Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, HSBC, QNB Finansbank kampanyalı konut kredisi kapsamında İş Bankası ve bugün itibari ile Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını indirdi.


Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.12’ye düştü. En alt seviye konut kredisi faiz oranı yüzde 1.68’e, en üst konut kredisi faiz seviyesi de yüzde 2.8’e düşüş kaydetti.


120 ay vadeli 100 bin TL tutarda yüzde 1.68 faiz oranı ile konut kredisi hesaplandığında aylık ödemler 1.940 TL olurken kredinin toplam geri ödeme tutarı 233.000 TL’ ye denk geliyor.

 

Şubat ayının ilk haftasında 120 ay vade ve ayda 1.500 TL ödemelerle konut kredisi hesaplama yapıldığında bankaların konut kredisi faiz oranlarına bağlı olarak en yüksek 77.000 TL en düşük ise 52.000 TL konut kredisi kullandırıyor. 77.000 TL konut kredisi kullanarak 96.250 TL değerinde ev alınabiliyor.


Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre geçtiğimiz ayın aynı dönemine göre 4 banka daha konut kredisi faiz oranlarını yüzde 2’nin altında seviyelere çekti. Geçtiğimiz ayın ilk haftasında 6 banka yüzde 2’nin altında konut kredisi faiz oranı sunarken Şubatın ilk haftasında 10 banka konut kredisi faiz oranlarını yüzde 2’nin altına çekti.


İNG Bank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Halkbank, Garanti Bankası, Kuveyt Türk Bankası, VakıfBank, Denizbank ve kampanyalı konut kredisi kapsamında ICBC Bank yüzde 2’nin altında konut kredisi faiz oranları kullandırıyor.