Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Abdi İpekçi Caddesi – Şişli – İstanbul

İstanbul ve dünyanın en pahalı caddelerinden biri. Abdi İpekçi Caddesi, Şişli’de Nişantaşı Semti’ndedir. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin katledildiği cadde olması nedeniyle 1979’a kadar Emlak Caddesi’nin adı Abdi İpekçi olarak değiştirilmiştir.Abdi İpekçi Caddesi – Şişli – İstanbul

Abdi İpekçi Caddesi, Şişli, İstanbul...Abdi İpekçi Caddesi nerededir?  


İstanbul’un en ünlü caddelerinden biridir ve Nişantaşı’ndadır… 


Şişli, Nişantaşı'nda Vali Konağı Caddesi ile kesiştiği noktadan başlar;Atiye Sokak'ı geçerek İTÜ Maçka Kampüsü'nün bulunduğu noktada Maçka Caddesi'ne bağlanır. 260,2 metre uzunluğundadır.


Abdi İpekçi Caddesi (1979'a kadar Emlak Caddesi) İstanbul'un Şişli ilçesinde yer alan, üzerinde lüks giyim mağazalarının yer aldığı bir caddedir. Abdi İpekçi Caddesi – Şişli – İstanbul


Abdi İpekçi adı, caddeye ne zaman verildi?


Cadde Maçka semtinden Nişantaşı semtine kadar uzanır. Adını 1 Şubat 1979'da bu cadde üzerinde öldürülen Milliyet gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'den alır. Eski adı Emlak Caddesi olan caddenin adı Abdi İpekçi'nin öldürülmesinden kısa süre sonra, 6 Şubat 1979'da İstanbul Belediye Meclisi'nin kararıyla Abdi İpekçi olarak değiştirildi.


Abdi İpekçi Caddesi yalnızca İstanbul ve Türkiye'nin değil dünyanın en yüksek gayrimenkul kira bedellerine sahip caddeleri arasındadır.Abdi İpekçi Caddesi, dünyanın en pahalı kaçıncı caddesi?


Üst gelir grubuna hitap eden dünyaca ünlü markaların Türkiye’deki faaliyetlerine başlayacakları zaman ilk olarak yer aradıkları en ünlü cadde olan Abdi İpekçi Caddesi, 2009 yılı itibariyle m² kira fiyatı olarak dünyanın en pahalı 25. caddesidir.


Cadde üzerinde Anne Klein New York, Hugo Boss, Tod's, DKNY Jeans, Louis Vuitton, Marks & Spencer ve Nine West gibi uluslararası giyim mağazalarının yanı sıra Milli Reasürans Çarşısı bulunur.


Eskiden tek yönlü olan cadde şimdi çift yönlü trafiğe açıktır. 2000'li yıllara kadar büyük ölçüde alışveriş bölgesi olarak bilinen Nişantaşı son zamanlarda açılan eğlence mekanlarıyla da anılmaya başladı. Cadde, 2000'li yılların başından beri Taksim Meydanı gibi yılbaşı kutlamalarının odağı haline gelmiştir.Abdi İpekçi Caddesi, nasıl haber oldu?


6 Cadde dünya liginde (Sabah Gazetesi, 16 Kasım 2013)


'Dünyanın ana caddeleri' araştırmasına İstanbul'dan dört, İzmir ve Ankara'dan birer cadde girdi. Dünyanın en büyük ticari gayrimenkul hizmeti firmalarından biri olan Cushman Wakefield, en pahalı caddeleri araştırdı. Dünyanın ana caddeleri araştırmasına Türkiye'den 6 yer girdi. Bunların 4'ü İstanbul, diğer ikisi de Ankara ve İzmir'de bulunuyor. İstanbul'dan listeye giren caddeler İstiklal, Bağdat, Abdi İpekçi ve Valikonağı. İzmir'den Alsancak, Ankara'dan ise Kızılay Bulvarı listede. Raporda, Türkiye'de fiyatların yüzde 4-7 arasında arttığı belirtilerek, şöyle denildi: "Mağaza açmak için yer kiralayan firmalar ana cadde ve alışveriş merkezi talep ediyor. Birçok uluslararası marka yeni mağazalar açıyor. Örneğin Chanel Bağdat Caddesi'nde bir bina aldı, Armani ise Nişantaşı'nda bir gayrimenkul leasingi yaptı. Mevcut cadde ve alışveriş merkezlerinde yer bulmak zorlaşıyor." 


Cushman & Wakefield tarafından 13 Kasım 2013 tarihinde yayınlanan Dünya Genelinde 2013-2014 Ana Caddeler araştırmasına göre; Abdi İpekçi Caddesi’nde aylık metrekare kiraları, dolar ve euro bazında şöyle; 


 Country City Location Annual Inflation Q2 2013 % Local Measure Rent June 2013 Annual Rental Growth % Rent US$/sq.ft/yr Rent €/sq.m/yr 


Turkey Istanbul Abdi Ipekci (European side) 8.3 US$/sq.m/month 215 4.9% 240 1,985