Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Adana Forum AVM'nin imar düzenlemesine iptal!

İmar düzenlemesi mecliste tartışmalara yol Adana Forum AVM'nin imar düzenlemesi iptal edildi..


Forum AVM arsasıyla ilgili imar düzenlemesi mecliste tartışmalara yol açmış, iptali için 24 itiraz dilekçesi verilmiş,  Adana  İdare Mahkemesi üst plana aykırılığı nedeniyle düzenlemeyi iptal etmiş, ancak plan uyumsuzluğu giderildikten sonra meclise tekrar getirilen imar değişikliliği oy çokluğuyla kabul edilmişti. 


İPTAL EDİLDİ 

İçişleri Bakanlığı tarafından başta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü olmak üzere kararda imzası bulunan bazı MHP'li ve CHP'li meclis üyeleri hakkında soruşturma izni verilmesi üzerine Forum AVM imar düzenlemesinin yeniden gözden geçirildiği ve ortak görüş belirtilerek iptal edildiği ifade ediliyor. 


KONUTA DÖNÜŞTÜ 

Birçok el değiştirdikten sonra Mersin merkezli Forum şirketine geçen 55 dönümlük alan imar planında dörtte biri ticari alan olarak görünürken, AVM yapmak isteyen Forum yetkilileri daha çok ticari alan ve yüksek yoğunluk istemişler bu mecliste onaylanmıştı. Ancak meclis kararı iptal edilince yine konut ağırlıklı düzenleme yapılmış oldu. 


SORUŞTURMA KONUSU 

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, üst plana uyumsuzluğu nedeniyle mahkeme kararıyla iptal edilen Forum AVM'nin imar düzenlemesini yeniden yapılmış haliyle 28 Kasım 2015'de tartışmalı bir oturumda onaylamıştı. Bu meclis kararı da Valilik tarafından 'Soruşturma izni' isteğiyle İçişleri Bakanlığına gönderilmişti. 


TARTIŞMALI OTURUMLAR 

İçişleri Bakanlığının soruşturma izni verdiği Huzurevleri Mahallesi 7180 ada 4 parsele ilişkin, değişikliklerin yapılmasının kararlaştırıldığı Oturumda Başkan Hüseyin Sözlü ile AK Partili Zafer Kara arasında tartışma yaşanmıştı. 'Forum AVM meclisin ayıbıdır' diyen Kara'ya, Sözlü 'Sen ormana yaptığın villalara bak' yanıtını vermişti. 


GÜNDEMDEN DÜŞMEDİ 

Adana Forum AVM ile ilgili gelişmeler sık sık Adana gündemine oturmuştu. Forum AVM'nin 1/25000'lik plan ile 1/5000'lik planlarda gösterilen yoğunluğunun farklı olması nedeniyle açılan dava kabul edilmiş ve Adana 1. İdare Mahkemesi düzenlemeyi iptal etmişti. Başkanlık da düzenlemeyi yeniden yaparak meclise sunmuş ve oy çokluğuyla kabul edilmişti. 


YILAN HİKAYESİ 

Huzurevleri Mahallesinde 55 dönümlük alan, birkaç el değiştirdikten sonra Forum şirketine geçmişti. Mersin'de 7 yıldır faalivet gösteren firma. Adana Forumu yapmak için harekete geçti. İmar planında 1.6 yoğunluk verilen 55 dönümlük alanın dörtte birinin ticari alan olması ön görülüyordu. Forum ise tamamının ticari alan olmasını talep ediyordu. Firma 1.6 yoğunluk istiyor, Belediye ise 1.2 yoğunlukta ısrar ediyordu. İki yoğunluk arasındaki fark nedeniyle 22 bin metrekarelik inşaat alanı kaybı doğuyordu. 


FARKLI GÖRÜŞLER 

Forum AVM'nin şu anda dörtte 3'ü konut, dörtte biri ise ticari alan olmak üzere ruhsatı bulunuyor. Ancak firma 55 dönümün tamamına aynı uygulamanın verilmesi için ısrar ediyor. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, firmanın elindekiyle yetinmesini istiyor ve "Daha fazlasını isterse biz kabul etmeyiz. Vatandaşın rahatı da önemli" diye görüşünü belirtiyor. Yoğunluk ve ticari alan artırımın sosyal hayatı etkileyeceği belirtiliyor. 


MHP'LİLER OY VERDİ 

Forum AVM'nin Büyükşehir Belediye Meclisindeki oylamasında MHP'li meclis üyeleri evet oyu kullanmıştı. İdarenin teklifi oy çokluğuyla kabul edilmiş, CHP Grup Sözcüsü Ulaş Çetinkaya ile AK Partili meclis üyeleri red oyu vermiş, diğer CHP'li üyeler ise çekimser kalmışlardı. Bu arada Seyhan ve Çukurova Belediye meclis üyelerinden bazılarının yurtdışında olmaları nedeniyle oylamanın etik olmadığı da iddia edilmişti. 

 

MAHKEMENİN GÖRÜŞÜ 

Adana 1. İdare Mahkemesi ise oybirliği ile aldığı kararda, "Dava konusu taşınmazın bulunduğu alanın üst ölçekli 1/25000 ölçekli nazım imar planında yüksek yoğunluklu konut alanı olduğu ve bu plana karşı dava açılmadığı, halen yürürlükte olduğu buna karşın dava konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planıyla uyuşmazlık konusu taşınmaz ticaret alanı olarak revize edilmesinde planlar arasında olması gereken hiyeyarşiye uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. 


Bu durumda; 1/25000 ölçekli nazım imar planına dava açılmadığı ve halen yürürlükte bulunduğu, uyuşmazlık konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planının da üst ölçekli 1/25000 ölçekli nazım imar planına uygun olmadığından dava konusu belediye meclis kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.Uyuşmazlık konusu taşınmazın niteliğinin değiştirilmesinin sonucu olarak yapılaşmaya başlanılması halinde telafisi imkansız zararlar doğuracağı açıktır." denilmişti.Adana Toros