Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Adana Yeni Müze Kompleksi'nin 2. etabı tamamlanıyor!

Adana’da 1907'de kurulan ancak son dönemde atıl vaziyette kalan ’Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine inşa edilen müze kompleksinde çalışmalar tam gaz sürüyor...


Adana’da 1907'de kurulan ancak son dönemde atıl vaziyette kalan ’Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine inşa edilen müze kompleksinde çalışmalara devam ediliyor. Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’nin bünyesinde, Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi ve Çocuk Müzesi yer alıyor. 


İlk bölümü geçen yıl tamamlanan kompleksin içinde kafeterya, fuaye, satış birimleri, sinevizyon alanı ve açık alanı bulunuyor. Kompleks olarak Türkiye’nin en büyüğü olduğu açıklanan müzede, sergileme alanının 36 bin 790 metrekareyi bulduğu açıklanırken, geçen yıl açılışı yapılan Yeni Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’nde sergilenen bin 350 eserlerin teşhiri modern teknoloji kullanılarak yapılmaya başlandı. 


18 bini arkeolojik 51 binden fazla tarihi eserin sergilenebildiği kompleksin gelecek yıl tamamlanması planlanıyor. İkinci etap çalışmasından sonra Tarım Müzesi’nde Adana’nın tarımsal süreci, Sanayi Müzesi’nde ise yine Türkiye’nin ilk sanayi yatırımları sergilenecek. Kent Müzesi’nde kentin geçmişi aydınlatılacak, Etnografya Müzesi’nde de kentin kültürel birikimi gözler sergilenecek. Çocuk Müzesi’nde de geçmişten günümüze oyuncaklar bulunacak.