Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Adnan Saygun Caddesi - Ulus - İstanbul

Beşiktaş’ın Ulus Mahallesi’ndeki Akmerkez’in önünden geçen cadde. Ahmet Adnan Saygun Caddesi, Nispetiye Caddesi’nden başlar, Akmerkez, Ulus Parkı girişi ve TRT İstanbul Televizyonu Binası’nı geçerek Portakal Yokuşu Caddesi’nde son bulur.Adnan Saygun Caddesi - Ulus - İstanbul

Ahmet Adnan Saygun CaddesiAdnan Saygun Caddesi nerededir?


Nispetiye Mahallesi’nin ünlü caddesi Nispetiye Caddesi ile kesiştiği noktadan başlar, Akmerkez’i geçtikten sonra TRT İstanbul Televizyon Müdürlüğü Binası ile Portakal Yokuşu Caddesi ile kesiştiği noktada biten caddedir. Adnan Saygun Caddesi  üzerinde neler var? 


Akmerkez Residence, Arnavutköy Musevi Mezarlığı, Liv Hospital, Bulgaristan Konsolosluğu, Ulus Parkı ve  TRT İstanbul Televizyonu bu cadde üzerindedir.Ahmet Adnan Saygun ismi caddeye ne zaman verildi? 


Ünlü müzisyen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk devlet sanatçısı Ahmet Adnan Saygun’un anısını yaşatmak üzere adı, Ulus’taki caddeye Ocak 1992’de verildi. Adnan Saygun Caddesi - Ulus - İstanbulAdnan Saygun Caddesi’nin uzunluğu ne kadar? Caddenin posta kodu kaçtır? 


Adnan Saygun Caddesi, toplam 2.577,8 metre uzunluğunda olup caddenin posta kodu şöyledir; 34200Adnan Saygun Caddesi’nin bulunduğu Ulus Mahallesi hakkında genel bilgiler nelerdir?


Daha önce Ortaköy Mahallesi sınırlarında olan Ulus, 1998 yılından itibaren yaklaşık, 8.000 nüfuslu ayrı bir mahalle olmuştur. Önemli alışveriş ve eğlence merkezlerine sahip olan Ulus Mahallesi, Beşiktaş’ın düzenli önemli yerleşim merkezlerinden biridir.Adnan Saygun Caddesi hangi haberlere  konu oldu?


Evlerinin önüne mezarlık projesine tepki (Hürriyet Gazetesi, 09.12.2010)


Beşiktaş’ta, konutlarının önüne mezarlık planlandığını öne süren site sakinleri eylem yaptı. Yerleşim birimlerine en az 500 metre mesafede mezarlık kurulabileceğini öğrendiklerini belirten ve bu sabah saatlerinde biraraya gelerek açıklama yapan site sakinleri, isyan etti. Belediyeden açıklama geldi. Belediye "Bu alana mezarlık yapılacak ve mezarlık alanından vazgeçilmeyecek" dedi.


Etiler Adnan Saygun Caddesi, Orkide Sokak üzerindeki Ulus Polat Konutları önündeki yeşil alana 4 gün önce gelen kepçeleri görünce düzenleme yapılacağını zannettiklerini belirten bazı site sakinleri, Mezarlıklar Müdürlüğü’nden geldiklerini söyleyen çalışanlardan, burada mezarlık yapılacağını öğrendiklerini söylediler. Site sakinlerinin iddiasına göre, olay yerine gelen ve inşaat yapıldığını sanan zabıta ekiplerinden bazıları de projeyi öğrendi ve "İyi işte hepimiz toprağa gideceğiz. Kötü mü?" dedi. 


Site sakinlerinden biri "Polat İnşaat’tan bize, buradaki daireleri alırken, öndeki yeşil alana tek katlı villa yapılacağını söylemişlerdi. Oysa burası mezarlık olarak görülüyormuş. Hemen yanıbaşında bulunan 100 yıllık Rum Mezarlığı'nın tam karşısı 12 Eylül 1980 sonrası mezarlık olarak ayrılmış. Aslında bizim sitenin olduğu yerler de mezarlık görülüyor. Nasıl olmuşsa site yapılmasına izin verilmiş. Konutlarımızı yapan firma daha sonra burayı belediyeye satmış. Bize burada mezarlık olduğu söylense buraya yatırım yapmazdık. Eğer burası mezarlık olursa, her türlü zarar etmiş olacağız" dedi.  ÇOCUKLARIMIZ "EVİMİZE HAYALET Mİ GİRECEK" DİYOR


İsminin açıklanmasını istemeyen bir başka site sakini de "Bir sabah kalktık baktık, dozerler burayı bu hale getirdi. Buraya mezarlık yapılmasına her açıdan karşıyız. Dünyanın Kültür Başkenti ilan edilen İstanbul’un göbeğinde mezarlık kuruluyor. Psikolojik açıdan, ekonomik açıdan yapılanı doğru bulmuyoruz. Çocuklarımız ‘Hayaletler evimizin içinde mi olacak?’ diyor. Kent yetkililerinin bunu bilmesini istiyoruz. Avukatlarımızı devreye soktuk. Hukuki yollara da başvuruyoruz" diye konuştu.  


Çevredeki sitelerden destek gelen eylemde bir çevre sakini de şöyle konuştu:


"Mezarlıklar Müdürlüğü’nün buraya 3’er katlı mezarlar inşaa edeceği söyleniyor. Belediye buraya mezarlık hariç her şeyi yapabilir. Hemen üst tarafımızda Prof. Dr. Aykut Barka Parkı var. Yazları orada etkinlikler, eğlenceler düzenleniyor. Mezarlık yapılacak yerin alt tarafından Rum tavernası var. Belediye rant peşinde koşmasın. Buraya yapılmak istenen mezarlığın yapılmasını engellemek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yer kalmadığını söylüyorlar. Biz cenazelerimizi Kilyos Mezarlığı’na defnediyoruz. Herhangi bir itirazda da bulunmuyoruz."


Hafta içi olması sebebiyle çok kalabalık olamadıklarını belirten topluluk, Cumartesi günü saat 13.00’te Prof. Dr. Aykut Barka Parkı’nda bir araya geleceklerini belirtti. Gruptaki bir kişi, "O gün çok daha güçlü sesimizi duyurucağız. Basının da yanımızda olmasını bekliyoruz" dedi.


BELEDİYE: MEZARLIK YAPILACAK


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan açıklamada da, bu alana mezarlığın yapılacağı ve mezarlık alanından vazgeçilemeyeceği belirtildi.


Açıklamada şöyle denildi:


“Çeşitli basın yayın organlarında yer alan 'Ulus’ta site önüne mezarlık yapılıyor' şeklinde çıkan haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği doğmuştur. Beşiktaş ilçe sınırları içersinde bulunan Arnavutköy Mahallesi’ndeki 75 pafta, 101 ada, 9 parsel sayılı 11.465 m2 alana sahip taşınmaz ile 29 parsel sayılı 8.753 m2 alana sahip taşınmaz, 27 Temmuz 1983 tarihi itibariyle 1/1000 ölçekli Boğaz Öngörünüm Uygulama İmar Planında mezarlık alanında kalmaktadır. 


Haberlerde sözü edilen Zincirlikuyu Mezarlığı 1935 yılında kurulmuş olup, bugün artık ihtiyacı karşılayamayacak durumdadır. Bu nedenle sözü edilen yerdeki mezarlık alanından vazgeçilemez. Tesis çalışmaları kapsamında perde duvarları ve ağaçlandırmanın yanı sıra vatandaşların rahatsızlık yaşamaması için her türlü gerekli önlem alınacaktır.”


 

Etiler E-5 ve TEM’e bağlanıyor (Hürriyet Gazetesi, 18.12.2000)


İstanbul’da trafiğin en yoğun olduğu Etiler ile Zincirlikuyu arasındaki yol nihayet yapım aşamasına geldi. Özel sektör, Büyükşehir ve Beşiktaş Belediyesi'nin ortaklaşa inşa edeceği yolun projesi 11 yıl önce yapılmış ama bugüne kadar bürokratik engellere takıldığı için bir türlü hayata geçirilemedi.


Bölge trafiği


Zincirlikuyu-Etiler-Nispetiye-Ulus-Levent-Cengiz Topel-Hisarüstü hattını birbirine bağlayan yol bittiğinde bölge trafiği büyük oranda rahatlayacak. Tünellerden biri Akmerkez'in yanındaki Düzdere Sokak'tan girip Nispetiye Caddesi'nin altından Tepecik Yolu'na bağlanacak. Diğer Tünel ise Zincirlikuyu bölgesinde bulunan Karayolları binasının yanından girip Büyükdere Caddesi-Barbaros Bulvarı altından geçerek E-5 hattına bağlanacak. Tepecik Yolu bitiminde yapılacak olan üçüncü tünelle yeni yol TEM hattına çıkacak.


Nispetiye Caddesi ile Büyükdere Caddesi altından geçen iki tüneli İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geriye kalan yol bağlantılarını Akmerkez, diğer çevre ve kavşak düzenlemeleri ile yol genişletme çalışmalarını ise Beşiktaş Belediyesi yapacak.


Beşiktaş Belediye Başkanı Yusuf Namoğlu, projenin Anıtlar Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Namoğlu, küçük bir araziyle ilgili sorunun aşılması halinde projeye start verileceğini ifade ederek bu konuda şunları söyledi:


Kazma vurulacakmış


‘‘Akmerkez arkasında, Ahmet Adnan Saygun Caddesi kenarında bulunan Levent Kız Meslek Lisesi'ne bitişik arazi Hazine'ye ait. Diğer onlarca parselle ilgili problemi çözdük ama burada takıldık. Bu araziyle ilgili başvurumuzu yaptık sonucu bekliyoruz. Çözülür çözülmez hemen kazmaları vuracağız. Hazine'nin bu işi geciktirmemesi gerekiyor çünkü, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 11. maddesi, 'Yol için planlanan hazine arazilerini Maliye Bakanlığı ilgili kuruma tahsis eder' demektedir. Her geçen gün aleyhimize işliyor.’’


Yol hikayesi bundan 11 yıl öncesine kadar uzanıyor. İstanbul'un en işlek yollarından biri olan Nispetiye Caddesi kenarına Akmerkezi yapan Tekfen, Akkök ve İstikbal Grupları, iş merkezinin güzergaha bindirdiği ek trafik yükünü hafifletmek için alternatif bir yolun masraflarını karşılayacağını taahhüt etmişti. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ile bu konuda bir protokolün altına imza atan gruplar, o tarihten bu yana bürokratik işlemlerin çözülmesini bekliyordu.


Nispetiye Caddesi


Milli Eğitim, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, şahis arsaları ve Hazine arazileri ile ilgili sorunların çözümünü beklerken yıllar geçti. Bu sırada, Etiler, Cengiz Topel, Rumeli Hisar Üstü, Ulus, Arnavutköy ve Bebek sırtlarında çok sayıda işyeri ve konut alanı hizmete girdi. Yeni yerleşimlerin devreye girmesiyle, sözkonusu semtleri İstanbul trafiğine bağlayan en önemli güzergah olan Nispetiye Caddesi kilitlenme noktasına geldi.


Beşiktaş Belediye Başkanı Namoğlu, yeni yapılacak olan yolun bir ucunun E-5'e açılacağını, bir başka noktadan da TEM yoluna çıkmak için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Tepecik Yolu'nun bir tünelle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü hattına bağlanması için Büşükşehir Belediyesi'nin devreye girdiğini söyledi.Ahmet Adnan Saygun kimdir? 


Adnan Saygun Caddesi - Ulus - İstanbul

Ahmed Adnan Saygun Ahmed Adnan Saygun, 7 Eylül 1907’de İzmir’de doğan, 6 Ocak 1991’de İstanbul’da hayatını kaybeden; klasik batı müziğinde yapıtlar vermiş bir Türk bağdarı, müzik eğitimcisi ve budun müzik bilimcisidir (etnomüzikolog). Saygun, T.C. ilk Devlet Sanatçısıdır.


Türk müzik tarihinde Türk Beşleri olarak anılan bestecilerden birisi olan Saygun, ilk Türk operasının bestecisidir ve "Devlet sanatçısı" ünvanını alan ilk sanatçıdır. Cumhuriyet Dönemi Türk müziğinin en çok seslendirilen eserlerinden "Yunus Emre Oratoryosu" en önemli yapıtıdır. (Kaynak: Vikipedi)


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları