Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Afet riski en yüksek alanlar tespit edilecek!

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, afet riski en yüksek alanların tespit edilerek, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacak. Valilik, genelgede belirtilen esaslar ile 90 günlük sürecin başladığını bildirdi.


İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 81 ilin bütün ilçelerinde afet riski en yüksek alanların tespit edilip, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacağını ve 3 ayda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulacak.


81 ilde yeni dönem

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kentsel Dönüşüm Vizyonu doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşmak için yeni bir süreç başlatıldı. Buna göre, 19 Şubat 2019 tarihli Bakanlık genelgesiyle kentsel dönüşüm sürecinin ilke ve esasları belirlendi.


Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Buna göre bütün yurtta il ve ilçe bazında afet riski en yüksek alanlar tespit edilerek, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacak ve 3 ay içerisinde Bakanlık makamına sunulacak."


90 günlük süreç başladı

Valilik, genelgede belirtilen esaslar ile 90 günlük sürecin başladığını, 20 Şubat 2019 tarihli yazıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyelerine bildirildi.


Afet riskine karşı önlem

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "İlimizde afet riski en yüksek alanların tespiti ve Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'nin sağlıklı bir şekilde ve zamanında hazırlanmasının Valilik olarak takipçisi olacağız. İstanbulumuzda kentsel dönüşüm hedeflerine ulaşılması ve olası afet riskine karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi konusunda hep birlikte gayret göstereceğiz."