Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ağva

Latince, “İki dere arasında” anlamına uygun olarak Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında kurulmuş yerleşim yeridir. Şile’ye bağlı bir kasaba olan Ağva, Manşar Konakları gibi villa projelerinin lokasyonu olmuştur.
AğvaAğva nerededir?Ağva; İstanbul'un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kasabasıdır. Şile’ye bağlı olan Ağva, İstanbul Anadolu Yakasında yer alır. Doğusunda Kocaeli ilinin Kandıra, güneyinde yine Kocaeli’nin Gebze, güney batısında İstanbul un Kartal ile Ümraniye, batısında İstanbul un Beykoz ilçeleri, kuzeyinde ise Karadeniz bulunur. Ağva’nın tarihinde neler yaşandı?Ağva Latince’de “iki dere arasındaki yer” anlamına gelmekte olup, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir beldedir. Milattan önceki yüzyıllarda, MÖ 5. ve 7. yüzyılda, Ağva ve yakınlarında yerleşim bulunduğuna dair kanıtlar ele geçirilmiş olup, başta Yeniköy olmak üzere çevre köylerde, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulmak mümkündür.


Ağva ve civarı Selçuklular döneminde Kutalmışoğlu Süleyman Şah ile 1090 senesinde ele geçirilmiş olup, Türk topraklarına dahil edilmiştir. 1097 senesinde ise 1. Haçlı orduları Ağva ve civarını Selçuklulardan geri alarak, Latin egemenliği hüküm sürmüştür.  Osmanlılar zamanında Ağva ve civarı Yıldırım Beyazıt döneminde fethedilmiştir. Buralar Osmanlıların ilk dönemlerinde Anadolu’dan getirilen Türkmen aşiretleri tarafından iskan ettirilmiştir. Ağva ve civarında değişik yerlere yerleşen Türkmen aşiretlerinin lakapları kurdukları yerleşim birimlerinin de ismini oluşturmuştur. Mesela; Hasan oğulları ( Hasanlı köyü ). Çengil oğulları (Çengilli Köyü), Gökçeler (Göçe Köyü), Gökmenler (Gökmaslı Köyü), Çitaklar (Çataklı Köyü), Karamanoğulları (Karamandere Köyü), Yakup oğulları (Yakuplu Köyü), Isa oğulları (Isa köy ).AğvaAğva’da yer alan tarihi yerler nelerdir?1. Şile Çarşı


2. Ağva Çarşı


3. Şile Feneri


4. Şile Kalesi


5. Hanımsuyu Çeşmesi


6. Kumbaba Tepesi


7. Değirmençayırı Şelalesi


8. Deniz Mağaraları

 

9. Şile Evi ve MüzesiManşar Konakları’nın özellikleri nedir?MRC Proje ve Gayrimenkul tarafından inşa edildi. 15 bin metrekare alana sahip olan projeye toplam 14 villa yapıldı. Bu villalar; 2+2, 5+2 ve 6+2 olarak tasarlandı. Ataşehir'e 80 kilometre, Şile'ye 14 kilometre, Sabiha Gökçen Havalimanı'na ise 30 kilometre uzaklıkta konumlandırılan Manşar Konakları’nın büyüklükleri 200 metrekare ile 443 metrekare arasında değişti.Ağva
Manşar KonaklarıProjenin dikkat çeken özellikleri şöyle: Yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanları ve yüzme havuzu.

2013 Mart ayı güncellemelerine göre; 200 ile 220 metrekare arasında villalar 255 bin TL ile 290 bin TL, 230 ile 364 metrekare arasındaki villalar 420 bin TL ile 490 bin TL, 390 ile 443 metrekare arasında villalar 510 bin TL ile 600 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.


0 216 326 26 49 

www.mansarkonaklari.comAğva’da bulunan oteller hangileridir? İstanbul’a yakın konumda bulunan tatil beldelerinden biri Ağva. Yaz mevsiminde İstanbulluların hafta sonları kaçtığı yer olan Ağva’da şu otellerde konaklanabilir:


Asmalı Köşk, Günay Hotel, Club Grand Becassier, Shelale Otel, Sahil Yıldızı, Club Pedalisa, El Rio Motel, Nareks Otel, Yasmin Motel, Koru Motel, Nur Motel, Wine Port Lodge, Kapım Otel, Orman Evi Otel, Kurfal Butik Otel, Greenline, İpek Motel, Park Mandalin, Acquaverde Otel, Orman Evleri, Himalaya Motel, Ay Işığı Otel, Marina Motel, Side Motel, Temmuz Motel, Sweet Home Otel, Villa Pine Garden, Tree Tops Park Hotel, Ağva Alesta Motel, Sea Port House, Yasmin Motel, Dreamweaver Village, Woody Ville, Mavi Boncuk Motel, Tree House.Ağva’ya nasıl gidilir?1. Güzergah: Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile'den sonra, Ağva'ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyin. Toplam bir buçuk saatte Ağva'ya ulaşabilirsiniz.


2. Güzergah: Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile'ye gelmeden önce Pot Deresini geçtikten hemen sonra sağa dönen yola sapın. Ovacık, İmrendere güzergahını takip ederek, Teke güzergahını izleyebilirsiniz.


3. Güzergah: Ümraniye-Şile yolunu takip edin, Şile'den sonra, Ağva'ya giden dağ yolunu kullanarak, Teke güzergahını izleyerek direkt olarak 1 saat 45 dakikada Ağva 'ya ulaşabilirsiniz.


Ayrıca İstanbul Üsküdar 'dan her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkmaktadır.


Otobüs: İstanbul-Üsküdar veya Ümraniye'den her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor, aynı yolu kullanarak, önce Şile'ye, sonra Ağva'ya yolcularını ulaştırıyorlar. Hafta içinde daha çok yöre halkı ile yolculuk yapıyorsunuz.AğvaÖnerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı