Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahırkapı – Fatih – İstanbul

İstanbul Fatih’te Cankurtaran Mahallesi’ndeki bir semttir. Hıdırellez Şenlikleri, her yılın Mayıs ayında Ahırkapı Semti’nde düzenlenir. Ahırkapı; Manganai Sarayı, Bukoleon Sarayı ve Topkapı Sarayı’nın dış bahçeleri ve kasırlarına ev sahipliği yapar.Ahırkapı – Fatih – İstanbul
Ahırkapı Semti, Cankurtaran Mahallesi, Fatih, İstanbulAhırkapı neresidir? 


Ahırkapı, İstanbul’un tarihsel semtlerinden biridir ve Sarayburnu gibi tarihi bir saray bölgesidir. Semt, eskiden Topkapı Sarayı’nın ahırlarının burada bulunması nedeniyle Ahırkapı olarak adlandırılmıştır. Bizans dönemi saraylarından Manganai Sarayı, Bukoleon Sarayı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçeleri ve kasırları burada yer almıştır. Bu yöre, ayrıca İstanbul’un en önemli arkelolojik alanlarından biri olarak bilinmektedir. Buradaki en önemli kalıntılar, Manganai Sarayı’na aittir.Ahırkapı’nın bulunduğu Cankurtaran Mahallesi nerededir?


Cankurtaran Mahallesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Ahırkapı – Fatih – İstanbul
Bukoleon Sarayı, Ahırkapı


Ahırkapı neden önemli?


Tarihteki öneminden bakarsak Ahırkapı, Topkapı Sarayı'nın ahırlarının yer aldığı bölge olarak son derece önemli bir mahalle. Bu nedenle çok sayıda tarihi eser bulunuyor. Denizcilik açısından önemli bir yer çünkü Marmara Denizi'nden İstanbul Boğazı'na geçiş buradan yapılıyor. Bugün halen çalışan Ahırkapı Feneri'nin ilk yapım tarihi 1755 yılına uzanıyor. Günümüze kadar devam eden bir gelenekle, fenerin idaresi babadan oğula geçiyor. Ahırkapı’da Roman yerleşiminin tarihçesi nedir? 


Ahırkapı, Türk Romanlarının uzun yıllardan buyana yerleşik hayata geçtiği önemli ve tarihi semtlerimizden biridir. İlk gelenler mübadeleyle Yunanistan Selanik'ten 80 yıl önce gelmişlerdir. Şimdiki Ahırkapı'lılar ilk gelen Romanlar'ın üçüncü kuşaktan torunlarıdır. Ahırkapı'da ortalama 650 roman yaşar. Ahırkapı'lılar köklerinin nereden geldiğini bildikleri için Selanik ile akrabalık bağlarını devam ettirmektedir.Ahırkapı Roman Orkestrası nasıl meşhur oldu? 


Ahırkapı Roman Orkestrası,  6 Mayıs 2002 tarihinde Hıdrellez şenliklerinde, bir gece sahne almak için Ahırkapı’da toplandılar. O gece halk ve  medya tarafından ilgi gören Ahırkapı Roman Orkestrası  hemen ardından Sony Müzikten gelen teklifle birinci  albümlerine imzalarını attılar. Albüm çalışmalarında yapmış oldukları müzik ve kendi beste çalışmaları Romanca olan şarkı sözleri ve Pulp Fiction Ucuz Roman filminin tema müziği bambaşka bir şekilde yeniden yorumlanarak aynı parçaya klip çekildi, büyük küçük herkesin beğenisini kazandı ve ikinci albümüne hazırlanan,   Ahırkapı’da doğup büyüyen 12 arkadaş,  yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.


Ahırkapı Roman Orkestrası Eminönü Belediyesi bünyesine katılıp kurumsal ve onursal kimliğiyle tanışmış oldu. Türkiye’de roman müziğinde yapılan ilk remix ve ayrıca Ahırkapı  isminin  tescilli ve patentli olmasıdır.


Ahırkapı Roman Orkestrası birçok ünlüyle sahne aldı. Açık hava konserinde Balkan müziğinin önderi Goran Bregoviç, Türk Milli takımının dünya üçüncüsü olduğunda karşılama orkestrası olarak Taksim Meydanı’ndaki kutlamada Tarkan Tevetoğlu ile konser ve Candan Erçetin ile yaptıkları konserler gerek yurt içi gerekse yurt dışında yaptıkları konserler ve organizasyonlarla büyük ilgi gördüler.  


Ahırkapı Roman Orkestrasının kökeni Selaniğe dayanmaktadır.


Selanik Volostan gelen dedelerinin öncüsü Japon  lakaplı olan Yaşar Bey’dir. Önce Yaşar Bey ardından da diğer dedelerin özellikle Ahırkapı’ya gelme sebepleri, Selanik’te oturdukları semte ve Ahırkapı’da bulunan kahveyi, Selanik’teki Kule Kahveleri’ne benzetmeleridir. Hala Ahırkapı’da yaşayan Ahırkapı Roman Orkestrası dedelerinden kalan bu mirası çocuklarından çocuklarına hayat boyu  devam ettirmek istiyor. (Kaynak: Ahırkapı Roman Orkestrası internet sitesi www.ahirkapi.com )Ahırkapı Roman Orkestrası iletişim bilgileri nelerdir?


Yalçın Görgülü: 0532 203 75 59

Osman Dursun: 0532 206 03 96

Web: www.ahirkapi.comAhırkapı’nın posta kodu nedir? 


Ahırkapı Caddesi’nin posta kodu şöyle; 34122