Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahmet Cengiz kimdir?

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in oğlu Ahmet Cengiz kimdir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in oğludur. Ahmet Cengiz, Cengiz Holding Ortağıdır. Cengiz, aslen Rize Kalkandereli'dir. Ahmet Cengiz, 32 yaşında.


Cengiz İnşaat


​​​​​Cengiz Holding'e bağlı olan Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1987 yılında İstanbul'da kurulmuş olup, Türkiye'nin önde gelen inşaat firmalarından birisidir. Şirketimizin faaliyet alanları; otoyol, köprü, viyadük, tünel, metro, demiryolu, baraj ve hidroelektrik santraller, havalimanı, liman, enerji santrali ve enerji, sulama ve su temini projeleri, sanayi tesisleri, şehir altyapısı, otel, bina ve tesis inşaatı ile ilgili tüm altyapı ve üstyapı işleridir.


İlkelerimize bağlı olarak işlerimizi sürdürmenin memnuniyetini yaşarken, tutarlı ve etkili başarımızı kısa sürede sadece kendi ülkemizde değil diğer ülkelerde de sergilemekteyiz. Bugün, deneyimli çalışan gücümüz ve projelerimizde kullanılmakta olan yaklaşık 250 milyon ABD doları değerindeki yenilenmiş makine parkımız ile 3,65 milyar ABD doları tutarında inşaat projesi bitirmiş bulunmaktayız. Firmamızın devam etmekte olan projelerinin toplam tutarı ise 10,60 milyar ABD dolarına ulaşmaktadır. ​​


cengiz_insaat_detay_gorsel.jpg

Cengiz İnşaat olarak son 8 yıldır “ENR En İyi 225 Uluslararası Müteahhit" listesinde yer almakla birlikte 2013 yılındaki listede 127’nci sırada bulunmaktayız. “ENR En İyi 400 Global Müteahhit” listesindeki 14 Türk Müteahhidi arasında ise 2’nci sırada bulunmaktayız.


Firmamız yurtdışında şuan Azerbaycan, Bosna Hersek, Kuzey Irak ve Kazakistan’da çeşitli inşaat işlerini taahhüdü altında gerçekleştirmektedir.


Cengiz İnşaat'ın yurt içinde devam etmekte olan projelerinin toplam değeri 7,85 milyar ABD dolarıdır. Bu değer yurt dışı projeler için 2,75 milyar ABD dolarıdır.


Türkiye’nin en büyük ve prestijli projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı (YİD) Yap-İşlet-Devret Projesi'nin yapımı ve 25 yıllık işletme hakkı Cengiz İnşaat'ın liderliğinde kurulmuş olan Ortak Girişim Grubu tarafından 2013 Mayıs ayında kazanılmıştır.


Cengiz İnşaat, tünel çalışmalarında da derin bir deneyime sahiptir. Halen devam etmekte olan 14,63 Kilometrelik Ovit tüneli tamamlandığında Türkiye'nin en uzun, dünyanın 4. en uzun otoyol tüneli olacaktır.

Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı