Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahmet Ercan: İstanbul'da 2 deprem olacak!

1-7 Mart Deprem Haftası'nda Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye'nin deprem gerçeği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ercan, "İki tane deprem olacak. Bir tanesi Küçükçekmece önünde. Bir tanesi de Marmara Ereğli'sinin önünde" dedi.


Türkiye'nin geçmişine bakıldığında yıkıcı birçok depremin, Kuzey Anadolu Kırığı'nda yaşandığı görülüyor. Haber Global'de yer alan habere göre; 1-7 Mart Deprem Haftası'nda Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye'nin deprem gerçeği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ahmet Ercan: İstanbul

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bu fay için, "Kuzey Anadolu kırığı Türkiye'nin en genç kırığıdır. 8'e kadar deprem üretebiliyor" dedi. 

Beklenen Marmara depremiyle ilgili de değerlendirmeler yapan Övgün Ahmet Ercan, şöyle konuştu:

"İki tane deprem olacak. Bir tanesi İstanbul'un önünde, Küçükçekmece önünde. Yaklaşık 6.4 ile 6.7 arasında deprem olacak. Bir tanesi de Marmara Ereğli'sinin önünde, 7-7.2 arasında bir deprem daha olacak."

İSTANBUL'DA AVCILAR NEDEN RİSKLİ?

İstanbul'da Avcılar'ın yüksek risk taşıdığının altını çizen Ercan, "Avcılar'ın riskli olmasının nedeni 99 depreminden sonra Yalova'dan bir yarılım oluştu, tam karşısında da Avcılar var. Beklenen İstanbul depremi de Avcılar ve Küçükçekmece'nin önünde olacak" diye konuştu.