Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahmet Eşref Fakıbaba – Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Doktor Ahmet Eşref Fakıbaba, 2004 yılında AK Parti adayı olarak girdiği seçimi kazanarak 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile girdiği polemiğin ardından bağımsız aday oldu ve yine kazandı. Erdoğan, AK Partililer’in “Başbakan ceketini koysa ondan çok oy alır” demesine kızan Fakıbaba için “AK Parti treninden inen, bir daha binemez” demişti. AK Parti, 2014 seçimleri için Fakıbaba’yı değil Şanlıurfa Valiliği görevinden istifa eden Celalettin Güvenç’i aday gösterdi.Ahmet Eşref Fakıbaba – Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref FakıbabaAhmet Eşref Fakıbaba ile AK Parti arasındaki polemik neydi?


Kasım 2012’de Büyükşehir ilan edilen Şanlıurfa’nın Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba 2009’daki yerel seçimlerde AK Parti'den aday gösterilmeyince istifa edip bağımsız aday olmuştu. Seçim öncesi  AK Partililer Fakıbaba için ‘’Başbakanın ceketini koysak, ondan çok oy alır’’ demiş, şehirde ‘’Ceketli protestolar’’ başlamıştı.

Erdoğan bu gösterilere kızarak ‘’AK Parti treninden inen, bir daha binemez’’ dedi. Fakıbaba ise, "Ben parti treninden indim, halkın trenine bindim, halk kendisine yanlış yapmayanı treninden hiç indirmez" cevabını verdi ve seçimi de kazandı.


Fakıbaba daha sonra Saadet Partisine geçti. Katılım töreninde konuşan dönemin SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ‘’Artık kimse halkın karşısına ceket koyamayacak, iktidarın tek adresi biziz’’ dedi. Daha sonra Numan Kurtulmuş da Saadet Partisinden ayrıldı, HAS Partiyi kurup kapattı ve AKP’ye geçip, Genel Başkan yardımcısı oldu. Fakıbaba da SP'den ayrıldı ve Kurtulmuş'un isteği üzerine Ocak 2013'de yeniden AKP'ye geçti.Ahmet Eşref Fakıbaba hangi okulları bitirdi? 


1951 Şanlıurfa doğumlu olan Ahmet Eşref Fakıbaba, Birecik Lisesini başarıyla tamamlayıp, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 1975 yılında mezun oldu.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın İstanbul’daki görevi neydi?


1982 yılında İstanbul Taksim İlkyardım Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığını tamamladı. Aynı yıl Iğdır Devlet Hastanesinde göreve başladı. 2 yıl Başhekimlik yaptıktan sonra 1984 yılında Birecik Devlet Hastanesine geçiş yaptı. 1986-1992 yılları arasında 6 yıl Başhekimlik yapan Ahmet Eşref FAKIBABA 1992 yılında Şanlıurfa SSK Hastanesine tayin oldu. Ahmet Eşref Fakıbaba, ilk ne zaman belediye başkanı oldu?


1994-2004 yılları arasında 11 yıllık Başhekimlik hizmetinin ardından 28 Mart 2004 tarihindeki seçimlerde Belediye Başkanlığına aday oldu ve kazandı. Ahmet Eşref Fakıbaba, evli ve üç çocuk babasıdır. Ayrıca iyi derecede İngilizce bilir.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bağımsız aday olduğu 2009 seçimleri nasıl sonuçlandı?


2009'da bağımsız olarak girdiği yerel seçimlerinde 77.997 oy alarak (yüzde 44) Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı seçildi. 22 Ocak 2013'te, halen belediye başkanlığı görevini devam ettirirken, Ak Parti'ye katıldı.

TBMM'den geçen Büyükşehir Yasası'ndan sonra büyükşehir olan Şanlıurfa'nın belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Grup Toplantısı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti rozetini takmasıyla AK Parti'ye geçti. Fakıbaba'nın Ak Parti'ye geçmesiyle de bir ilk yaşanmış oldu.


28 Mart 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti çatısı altında belediye başkanı seçilen Ahmet Eşref Fakıbaba yüzde 60'a yakın oy alarak en yakın rakibine yüzde 35'lik bir fark atmıştı. 2009 yerel seçimlerinden önce de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı yanlış yönlendirilmesi sonucu AK arti'den aday gösterilmeyen Fakıbaba seçimlere bağımsız olarak girmiş ve yeniden belediye başkanlığı koltuğuna oturmuş oldu. Bu arada Saadet Partisi'ne katılan Fakıbaba, Numan Kurtulmuş'un partiden ayrılması üzerine istifa etmişti. Hiçbir partinin desteğini almadan seçilen ve Şanlıurfa halkı tarafından çok sevilen Fakıbaba, AK Parti'den seçilenler arasında, ayrılıp da dönen ilk ve tek isim oldu.


Hiçbir beklentisi olmadan AK Parti'ye geçtiğini ifade eden Fakıbaba, partiden ayrılırken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve genel merkezle bir sorunum yoktu, açıklamasında bulundu.Ahmet Eşref Fakıbaba, tekrar aday gösterilmemesi üzerine ne dedi?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin TBMM grup toplantısında yerel seçimlerde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin başkan adayı olarak Celalettin Güvenç’i açıklamasının ardından 4 Aralık 2013 günü kente gelen mevcut Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çiçeklerle karşılandı. Makamında gazetecilere açıklamada bulunan Fakıbaba, "Şimdi kimden hangi partiden ne teklif gelirse gelsin öleceğimi de bilsem; yüzde 90 kazanacağımı da bilsem aday olmam" dedi. Kırgınlık olmadığını belirten Fakıbaba, ''Kırgınlık değildi, büyükşehir olmasından dolayı bir hevesti ama olmadı demek ki; kısmet değilmiş'' yorumunda bulundu.


TBMM’deki grup toplantısına katılan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, akşam saatlerinde uçakla GAP Havaalanına indi. Burada kalabalık bir grup tarafından karşılanan Fakıbaba, uzun araç konvoyuyla başkanlık makamına geçti. Kendisini bekleyenler tarafından çiçeklerle karşılanan Fakıbaba, makamında gazetecilere gündeme ilişkin açıklamada bulundu. Urfa halkıyla, belediye çalışanlarıyla, basınla, sivil toplum örgütleriyle birlikte 10 yıl Şanlıurfa belediyesini yönetmeye çalıştıklarını ifade eden Fakıbaba, şöyle konuştu: "Bu süre zarfında Urfa’da ciddi değişimler oldu. Bunu Allah’ta biliyor, kulda biliyor. Burada emeği geçen bütün arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Önemli olan bir görevi bırakırken, samimi ve dürüst şekilde bu memlekete hizmet ettiler dedirtmek bizim için çok önemlidir. 10 yıl Şanlıurfa’yı ekibimle birlikte yürütmek Allah’ın bize vermiş olduğun en büyük nimettir. Ben her zaman söylüyorum Şanlıurfa’nın belediye başkanı olmak en şanlı en mutlu bir görevdir. Bundan sonra gelen arkadaşıma başarılar diliyorum. Gelen arkadaşımız bizim bayrağımız alır inşallah daha ileriye götürür." Ahmet Eşref Fakıbaba tekrar aday olacak mı?


Partisi tarafından aday gösterilmediği için kimseye kırgın olmadığını vurgulayan Fakıbaba, "Ben aday gösterilmedim diye Celalettin Güvenç’e destek vermemem yanlış olur. Ona gerekli desteği vereceğim. Ben bu partinin sadece bir üyesiyim. Partiye belediye başkanı olduğunuz zaman her zaman sizin devamlı olacağınız anlamına gelmez. Geçen dönem beni aday etmezlerse ben bağımsız aday olmam dememiştim. Ancak bir sene öncesinden Ak Parti’ye girerken ’bana ne görev verilirse verilsin partimde olacağım’ demiştim. Şimdi kimden ne teklif gelirse gelsin öleceğimi de bilsem bilsem ki yüzde 90 ile kazanacağım yine adaylığa girmem. Ahmet Eşref Fakıbaba sözünün eri bir adamdır" diye konuştu.


Şanlıurfa’nın Ahmet Eşref Fakıbaba’dan önceki belediye başkanları kimlerdir?Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yerine aday gösterilen Celalettin Güvenç kimdir? 
Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Şanlıurfa’daki icraatları nelerdir?SOSYAL PROJELER: Kadına yönelik projeler, Gençlere yönelik Projeler, Sosyal Yardım Projeleri, Eğitim Projeleri, Engellilere yönelik projeler ve AB Projeleri…


Belediyenin kadına yönelik projeleri arasında 5 adet merkez bulunuyor. Bunlar daha çok kenar mahallerde gelir 

düzeyi düşük mahallelerde yer alıyor. Kadınlara burada; Çocuk Bakıcılığı, Web Grafik Tasarımı, Bilgisayarlı Muhasebe, Tekstil, Nakış, Kuaförlük, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Cam ve ahşap boyama, Bilgisayar İşletmenliği, Taş Oymacılığı ve Ustalığı, Okuma –Yazma Kursları, El sanatları ve resim, müzik kursları verilmektedir


BARO ile Kadın Hakları Seminerleri, Sağlık İl Müdürlüğü ile Kadın Psikolojisi, Yetişkin Psikolojisi, Çocuk Gelişimi Seminerleri, Harran Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ile Sağlık Taramaları ve Sağlık Eğitimleri, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İletişim Seminerleri düzenlenerek bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.ŞEHİR PROJELERİHarran Kapı Duble Yol Çalışması: Akçakale yolunu Kalkan caddesine oradan da Balıklıgöl’e bağlayan Harran kapı caddesinde yolun duble yapılması için çalışmalar devam etmektedir. Bazı kısımlarda yol genişletme çalışmaları tamamlanırken bazı yerlerde genişletme çalışması için kamulaştırmalar sürdürülüyor.15 Mahalle’de Kilitli Parke Döşeme İşi İhale Edildi:  Şanlıurfa Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü İhale İşleri Birimi’nce "15 Mahallenin Kilitli Parke Döşeme Hizmet Alım" ihalesi yapıldı. Belediye Başkanlığı Encümen Toplantı Salonu’nda Başkan Yardımcısı M. Emin İzol başkanlığında gerçekleştirilen ihaleye 3 firma katılım sağladı. Muammen bedeli yaklaşık 5 Milyon 480 Bin 288 TL olan ihaleye katılan BELSAN A.Ş 5 Milyon 190 Bin 956 TL, Lâçinler İnş. 4 Milyon 494 Bin 828 TL, Özaslanlar A.Ş ise 6 Milyon 487 Bin 839 TL fiyat verdi. Belediye Başkan Yardımcısı M. Emin İzol, ihalenin komisyonca değerlendirileceğini ve sonucun önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacağını kaydetti.Yüzme Havuzu: Belediye, yaz aylarında sulama kanallarında meydana gelen boğulma olaylarının önüne geçmek amacıyla 3 semtte yüzme havuzu yaptırmaya başlamıştır. Daha çok dar gelirli ailelerin yaşadığı Süleymaniye, Osmanlı ve Beykapısı mahallelerinde inşaatına başlanan yüzme havuzları tamamlandığında çocuklar buralardan yaz boyunca ücretsiz olarak faydalanacaktır.Engelliler Koordinasyon Merkezi: Engellilerin sorunlarının çözümü, toplumsal yaşama uyum ve katılımlarının sağlanması amacıyla Belediyemiz tarafından yapılması planlanan Engelliler Koordinasyon Merkezi sayesinde engelliler ve ailelerine çeşitli konularda danışmanlık yapılması, toplumsal yaşama uyumlarının sağlanıp yaşamlarının kolaylaştırılması, toplumun konuya karşı duyarlılığının artırılması hedeflenmiştir. Engelliler Koordinasyon Merkezinin, 2012 yıl sonuna kadar tamamlanacaktır.Topçu Meydanı: Atatürk Bulvarında eski Valilik, Tapu Bölge müdürlüğü ve Adliye Binası yıkılarak Topçu Meydanı Projesi kapsamında başlanan çalışmalar devam ediyor. Topçu meydanın alt kısmı 1050 araçlık kapalı otopark olacak. Otopark çalışmaları ise büyük bir hızla devam ediyor. Tamamlandığında Şanlıurfa’nın miting alanı olacak olan Topçu Meydanı Şanlıurfa’ya da farklı bir görsellik kazandıracak.Turgut Özal Parkı: Şanlıurfa’nın Ulubatlı Mahallesi’nde halkın Çarşamba Pazarı olarak bildiği toplam 42.000 m2 alan üzerinde park yapım çalışması devam ediyor. Şanlıurfa’nın en prestijli parkı olacak Turgut Özal parkı içersinde su gösterili meydan, anfi tiyatro, akülü araç pisti, engelli parkı, çocuk oyun alanları, fitnes alanı, gezinti yolları, spor kompleksi ve koşu parkuru gibi birbirinden önemli özelliklerin yer aldığı park bulunduğu bölgede yaşayan mahalle sakinlerinin istekleri göz önünde bulundurularak yapılıyor.Mahmutoğlu Kulesi Restorasyonu: Kent surlarının ayakta kalabilmiş tek yapısı olarak kabul edilen Mahmutoğlu Kulesi restorasyon çalışmalarının ardından Kent Müzesine dönüştürülecek. Bu kapsamda Mahmutoğlu Kulesi Restorasyonu Projesi 31 Ocak 2011 tarihinde ihale edildi. 25 Nisan 2011 tarihinde ise restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyon çalışmaları devam ediyor.


Kızılkoyun Projesi: "Şehir surların ortaya çıkarılması ve 80'e yakın mağaranın restore edilerek turizme kazandırılması amacıyla" hazırlanan Kızılkoyun Projesi'nde, şu ana kadar 410 ev ve işyerinin kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Kamulaştırma tamamlanan binalar yıkıldı. Kızılkoyun’da 12 evin kamulaştırma çalışması devam etmektedir.Ahmet Eşref Fakıbaba ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?


Şanlıurfa Belediyesi


Adres : Atatürk Mah. Atatürk Bulvarı No:66

Tel : 0 414 313 16 34

Fax : 0 414 313 32 58

T-Belediye : 3161216

Beyaz Masa Direkt : 153-185

Beyaz Masa Mail : bilgi@sanliurfa.bel.tr

beyaz.masa@sanliurfa.bel.tr

Web: www.sanliurfa.bel.tr