Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahmet Kılıç

Kılıç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Halıcıoğlu’nda yer alan Japon Evler projesinin inşa çalışmalarına devam etmektedir.Ahmet Kılıç hangi projeleri yaptı?


Ahmet Kılıç; 1983 yılında kılıç inşaatı kurdu ve birçok konut projesi geliştirdi. Son olarak da Ataşehir ve Haliç’te Japon Evler projelerini inşa etmektedir.


Ahmet Kılıç tarafından hayata geçirilen diğer projeler şöyle: Koru Sitesi, Kono Residence, Anfora Konutları, Oftaş İnşaat, Platin Konutları, Of Plaza, FMS Park Village, Japon Home Ofis 3-4-5.


Kılıç İnşaat tarafından inşa edilen projelerin özellikleri nedir?


1.Koru Sitesi: 2009 yılında inşa edilmeye başlandı. 2010 yılında teslim edildi. Proje, brüt 140 metrekare 3+1 dairelerden meydana geldi. Kadıköye 2 dakika ,Bağdat caddesine 3 dakika , 1. ve 2. köprü yollarına 5 dakikalık mesafe konumlandırıldı.


Ahmet Kılıç2.Kono Residence: Şerifali’de inşa edildi. 20 konuttan meydana geldi. 2007 yılında temeli atılan projenin teslimleri 2008 yılında gerçekleşti. Brüt 113 metrekare 2+1 daireler şeklinde yapıldı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çıkışına, E5 ve İzmit-Ankara TEM otoyoluna 3 dakika, 3M Migros, Gima, Tansaş, ChampionSA alışveriş merkezlerine 2-3 dakika, Carrefour, Metro, Palladium Alışveriş merkezlerine 5 dakika, Bağdat Caddesine 10 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanına sadece 15 dakika mesafede konumlandırıldı. 


3.Platin Konutları: 2009 yılında temeli atılan proje 2010 yılında teslim edildi. Brüt 90 metrekare 2+1 ve 113 metrekare 3+1 dairelerden meydana geldi. 2 blok şeklinde tasarlanan projede toplam 44 adet daire yapıldı. 1. ve 2. köprü yollarına ulaşımı çok rahat olan bir noktada, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çıkışına, E5 ve İzmit-Ankara TEM otoyoluna 3 dakika, 3M Migros, Gima, Tansaş, ChampionSA Alışveriş Merkezleri'ne 2-3 dakika, Carrefour, Metro, Palladium Alışveriş Merkezleri'ne 5 dakika, Bağdat Caddesine 10 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanı'na sadece 15 dakika mesafede konumlandırıldı.


Ahmet Kılıç projeleri hakkında neler söyledi?


Kılıç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kılıç, 2012 yılını şu şekilde değerlendirdi:


2012 bizim için iyi fakat sektör için iyi geçmedi. Bizde Japon Evleri gayet ilgi ile karşılandı ve işlerimiz bu yönde iyiye doğru gitti. Bu proje, küçük metrekarelerden meydana geldi. Halıcıoğlu’na inşa ettik. Barsa araştırması yapıp ona göre yatırım yaptığımız için bir sıkıntı yaşamadık. 


Ahmet Kılıç


Ahmet Kılıç, Japon Evler hakkında neler söyledi?

Japonlardan esinlenerek böyle küçük ölçekli yapılar oluşturduk. Japonların yaşadığı evleri, ülkemizde nasıl uyarlayabiliriz diye düşünerek o şekilde projelendirdik. Sosyal donatılarına da bu yönde yer verdik. Merkezi lokasyonlarda bulunduğu için yatırımcıların da ilgi duyduğu projelerdir. 


Ahmet Kılıç, gelecek dönemlerde ne tür projeler yapacak?


Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de de arsa görüşmelerimiz var. Şehir merkezinde yapmayı düşünüyoruz gelecek projeleri. Bu projelerde Japon Evler konseptinde gelişecek. Merkezi noktalarda küçük evler fazla rağbet görünce bunu geliştirmeyi düşündük.


Ahmet Kılıç, yurtdışında iş yapmayı düşünüyor mu?


Yurtdışında iş yapmayı düşünmediğini dile getiren Kılıç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kılıç, “Ülkemizin, çocuklarımızın başında durarak bu topraklarda konut üretmek istiyoruz. Bütün projelerimiz Türkiye’de olacak” dedi.


Ahmet Kılıç, kentsel dönüşüm hakkında neler düşünüyor?


Kentsel dönüşüm bu ülke için bir fırsattır. İnşaat firmaları için ve vatandaş için fırsattır. Deprem bölgesinde bulunduğumuz için ya güçlendirilmesi ya da yeniden inşa etmek lazım. Kentsel dönüşüm yasası ile devletin getirdiği mecburiyetler, insan can güvenliği için fırsat oldu. 


Kılıç İnşaat olarak kentsel dönüşüm projesi ile ilgili bizim de çalışmalarımız olacak. İstanbul’un çeşitli bölgelerinde bazı yerler için teklifler verdik. Cevaplarını bekliyoruz. Önemli çalışmalarımız olacak. Bununla ilgili sonuca ulaştığımız zaman kamuoyuyla paylaşımlarda bulunacağız.


Vatandaşlara kentsel dönüşüm ile ilgili ne türlü önerilerde bulundu?


Kılıç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kılıç, kentsel dönüşüm projesi hakkında vatandaşlara bazı önerilerde bulundu. Kılıç, “İşini bilen, referansları sağlam inşaat firmaları ve müteahhitlerle anlaşma yapsınlar. Arazilerini gerçekten gideri olan fiyatlarda satışa sunsunlar” dedi. Maket evleri hakkında da önerilerde bulunan Ahmet Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:


Sektöre sonradan giren şirketler ve şahıslar vatandaşları mağdur etmeye başladı. Maketten konut sahibi olmadan önce şirket profiline iyi bakmalı ve sözleşme maddelerini detaylı bir şekilde okumalıdır. Burada projenin yapıldığı bölgeye de dikkat etmek gerekiyor.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı