Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahmet Temeltaş

Hollanda’da bitki brokerlığı yapan Ahmet Temeltaş, Türkiye’de bu sektörde beklediği ilgiyi bulamayınca Nova Gayrimenkul’ü kurarak emlak sektörüne girdi. 2008-2009 yılları arasında en çok satış yapan emlak şirketi oldu.


Ahmet Temeltaş


Ahmet Temeltaş emlak sektörüne nasıl girdi?


Ahmet Temeltaş, Almanya doğumludur. Akademi FürDaten Verarbeitung'den (ADV - Bilgi İşlem Akademisi) 1996 yılında mezun olan Temeltaş, Hollanda'da bulunan Dünya Bitki Borsası'nda (AalsmeerBloemenveiling) broker olarak çalıştı. 


2007 yılında Türkiye’ye dönen Ahmet Temeltaş, burada da  bitki brokerlığı yaptı. Bit brokerlığı alanında Türkiye’de beklediği ilgiyi bulamayınca emlak sektörüne geçen Temeltaş, Nova Gayrimenkul şirketini kurdu. 

Emlak sektöründe projeler üretmeye başlayan Ahmet Temeltaş; 2008 yılında  yaklaşık 35 bin,  2009 yılında 30 bin, 2010 yılında 45 bin, 2011 yılında ise 60 bin metrekare gayrimenkul satışı gerçekleştirdi.  Nova Gayrimenkul, 150 milyon liralık cirosu ile 2008 ve 2009 yıllarında en çok satış yapan emlak şirketi oldu. 


Ahmet Temeltaş, 2012 yılında TAB Gayrimenkul Yatırım’ı kurdu. Temeltaş, 2013 yılsonuna kadar 150 - 200 bin metrekare gayrimenkul satışı hedefliyor.


Ahmet Temeltaş maketten konu satışı hakkında nasıl uyarılarda bulundu?


Nova Gayrimenkul patronu olan Ahmet Temeltaş, maketten konut almak isteyenlere bazı önerilerde bulundu. Ahmet Temeltaş, “Brüt ve net metrekare farkı şirkete, lokasyona ve projeye göre değişiyor. Belirli standartların olmaması konut sahibi olmak isteyenleri mağdur ettiği gibi, işini düzgün yapan şirketleri de zora sokuyor. Doğru brüt ve net metrekareleri açıklayan şirketler rekabetin dışında kalırken, diğerleri kısa vadede kazançlı çıkıyor.” dedi.


Ayrıca Temeltaş şu açıklamalarda bulundu:


Yüksek binalarda konutun, ofisin manzarasını, sosyal alanlarını, otoparkını bile brüt metrekareye ilave eden şirketler  var. Mesela; 500 metrekarelik bir alana sahip proje, 600 metrekare brüt alan olarak satışa çıkarılırken,  tüketiciye 600 metrekare değeri üzerinden satış yapılıyor.


Ahmet Temeltaş; konut almak isteyenlerin, firmanın teslim ettiği projeleri incelemeleri yönünde de açıklamalarda bulundu. 


Ahmet Temeltaş, gayrimenkul yatırımında nelerden bahsetti?


Ahmet Temeltaş, konut sahibi olmak isteyenler için gayrimenkul yatırımında avantajlı bölgelerden bahsetti. Nüfusun arttığı bölgelerin prim yapan bölgeler olduğuna dikkat çeken Temeltaş sözlerine şöyle devam etti:


Nitelikli iş gücüne sahip olmak, teknoloji ve bilişime dayalı hareket etmek, finans gibi günümüzün önemli sektörlerine hizmet veriyor olmak ön plana çıkan detaylar arasında yer alıyor. Yaşam alanının önemi de işte bu noktada ortaya çıkıyor.


Anadolu Yakasının eğitim yönünden avantajlı olduğunu dile getiren Temeltaş,  Avrupa Yakasının avantajının ise iş potansiyeli yüzünden dikkat çektiğini söyledi. Anadolu Yakasının, Avrupa Yakasına nazaran daha iyi olduğunu dile getiren Temeltaş, “Konut alıcıları güvenliği de ön planda tutuyor. Bu yüzden Anadolu Yakası daha güvenli bir bölge.” dedi.