Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahmet Ünal

1973 İstanbul doğumlu olan Ahmet Ünal, 1995 yılında Ünal İnşaat’ı kurdu.Ahmet Ünal

Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet ÜnalAhmet Ünal kimdir?


Ahmet Ünal; 1973 İstanbul doğumludur. Ailesi Sivas’lı olan Ünal, orta eğitimini Şişli’de tamamladı. Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.


Ortaokulda okurken karnesinde zayıf getirmesi sonucu, babası tarafından yaz tatilinde sanayiye çalışmaya gönderildi. Ticaret yaşamına ilk adımı bu şekilde atmış oldu. Daha sonra dede mesleği olan tekstil ticaretine başladı. Tekstil sektöründe devam ederken, inşaat sektörüne yavaş yavaş girdi. 2004 yılında tekstil sektörünü bırakan Ahmet Ünal, inşaat sektöründe 34 İnn konsepti ile birçok markalı konut projesi üretmeye başladı.


1995 yılında 22 yaşında olan Ahmet Ünal, Ünal İnşaat’ı kurdu ve hala şirkette Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.


Ünal İnşaat ne tür işler yapmaktadır?


Altyapı ve konut sektöründe faaliyetlerine devam eden firma, 34 İnn konsepti ile İstanbul’da markalı konut projeleri üretmektedir. Bu projeler;


1.Apart Bomonti

2.34 Inn Bomonti

3.34 Inn İkitelli

4.34 Inn Zeytinburnu

5.34 Inn Küçükyalı


Ahmet Ünal, Libya projeleri hakkında neler söyledi?


Ünal İnşaat’ın Libya’da yaşanan iç sorunlarında diğer firmalar gibi Türkiye’ye geri döndüğünü dile getiren Ahmet Ünal, “Libya’da 2013 yılında yeni projeler söz konusu. Libya merkezli diğe Arap coğrafyasında 100 bin insanımızın çalışacağını tahmin ediyoruz. Türk inşaat firmalarının 3 yıl içinde Libya’da 100 milyar dolarlık iş yapacağını tahmin ediyoruz. Biz orada bir üniversite inşaatı yapıyorduk gittiğimizde ona devam edeceğiz ve konutla ilgili bir devlet işimiz olacak. Oraya girdikten sonra bir kaç sene kalacağız.” dedi.


Ahmet Ünal, sektördeki şirketleri ve Ünal İnşaat’ı nasıl kıyasladı?


Sektörde yer alan birçok firma olduğunu fakat hiç birinin birbirinden farklı olmadığını söyleyen Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal, “Bizim projelerimiz ise mimari açıdan farklı özel tasarımlar. Sadece görüntü değil, binalarımız kullanış açısından da ergonomik olsun istiyoruz” dedi. Ünal sözlerine şöyle devam etti:


İnşaatlarda yönetmelik nerdeniyle bazı inceliklere dikkat edilse çok da işlevsel olmuyor. Örneğin engelsiz binalar yapalım diye yola çıktık. Kapı tokmaklarındaki numaraların, asansörlerdeki numaraların kril alfabesiyle yazılmasını sağladık. Yerdeki zeminin kabartmalı olarak düzenlenmesi, sesli yönlendirmelerin yer alması gibi detaylara dikkat ediyoruz. Ve bu sistemler tek bir projede değil tüm konut projelerimizde var. Engellilere uygun bir bina yaptığınızda zaten yaşlılara ve çocuklara uygun bir bina da yapmış oluyorsunuz. Projelerimiz sadece rampadan ibaret değil, bunlar küçük ayrıntı gibi görünse de engellilerin yaşamını kolaylaştıracak.


Ahmet Ünal, hangi sosyal sorumluluk projelerini yapacak?


Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal, sosyal sorumluluk projeleri hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Hem memleketimiz Sivas’ta hem de İstanbul’da çeşitli sosyal sorumluluk projelerine destek verme gayreti içindeyiz. En son hayata geçirdiğimiz projelerinden biri olan Sivas Üniversitesi’nin içerisinde anaokulu yapmak oldu. Bu yıl da bir refakatçi oteli yapacağız çünkü, çevre illerden hastaneye gelen hasta yakınları konaklama anlamında ciddi sıkıntı yaşıyorlar. Ayrıca üniversite öğrencilerinin eğitimine katkıda bulunmak üzere burs vermek gibi çalışmalarımız da oluyor.


Ahmet Ünal boş vakitlerinde neler yapmaktadır?


Doğayı sevdiğini söyleyen Ünal, boş vakitlerinde Gökçeada’da bulunan evlerine gittiğini söyledi. Yüzmeyi ve ata binmeyi seven Ahmet Ünal, kış aylarında da kayak yapıyor.