Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aile konutu şerhi harcı 2016!

Aile konutu, eşlerin çocukları ile birlikte hayatını devam ettirdiği konuta deniyor. Peki, aile konutu şerhi için neler gerekli? Aile konutu şerhi için tapu harcı ödenir mi?


Aile konutu şerhi harcı 2016!


Aile konutu, eşlerin çocukları ile birlikte hayatını devam ettirdiği konuta deniyor. Bu konut tek olup, ailenin diğer konutları aile konutu niteliğinde olmuyor.


Ailenin oturduğu meskenin tapusu üzerine aile konutu şerhi konulabiliyor. Bu şerh, malik olan eşin yaşadıkları evleri üzerindeki haklarını kısıtlayıcı hüküm taşıyor. 


Malik olan eş diğer eşin izni olmadığı sürece tapusunda aile konutu şerhi olan ev hakkında tasarruf işleminde bulunamıyor. Satış ve kiralama gibi işlemler için izin alınması gerekiyor.


Aile konutu şerhi için gerekli belgeler ile birlikte tapu dairesine müracaat edilebiliyor. Peki, aile konutu şerhi için neler gerekli? Aile konutu şerhi için tapu harcı ödenir mi? Aile konutu şerhi harcı ne kadar?


Aile konutu şerhi için gerekenler

1-)Kimlik Belgesi; Taşınmaz sahibi veya yetkili temsilcilerinin Kimlik belgeleri


2-)İşlemde temsil var ise temsile ilişkin Vekaletname, vasi kararı vb. belge


3-)Fotoğraf 1’er adet 6*4 ebatlarında vesikalık


4-)Konutun aile konutu olduğunu Muhtarlıktan/nüfus müdürlüğünden gösteren belge ve varsa apartman yönetiminden alınmış


5-)Vukuatlı nüfus kayıt örneği ya da Eşlerin evliliğinin devam ettiğine dair evlilik cüzdanı


6-)Gereken hallerde taşınmazın şerhi talep edilen Birlikte ikamet edildiği ikametgah taşınmaz ile aynı olduğunun Kadastro belgesi ile iddia edilen taşınmaz ile  Müdürlüğünce ya da muhtarlıkça tespit kayıtlı taşınmazının aynı olduğunun edilmesi ve taşınmazın tapudaki cinsi konut olmamasına rağmen bu amaçla kullanıldığının ispatı için


Aile konutu şerhi harcı

Aile konutu şerhi tapu harcından ve döner sermaye masraflarından muaf tutuluyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com