Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Akdeniz Oyunları tesis ihaleleri

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın açıklamasına göre toplamda 382 milyon TL’lik ihalelerdir. İhaleler arasında en büyük kalem, Mersin Stadı ihalesiydi ve bu ihaleyi 60,5 milyon lira ile Uzunlar İnşaat kazandı.Akdeniz Oyunları tesis ihaleleri


Hangi ihaleler yapıldı; bu ihaleleri hangi şirketler kazandı?Spor Bakanı Suat Kı­lıç, 2030 Ha­zi­ran tarihleri arasında Mer­si­n’­de yapılan 17’n­ci Ak­de­niz Oyun­la­rı­ ’n­da hangi tesisi hangi firmaya ihale ettiklerini de açıkladı. Toplam 382 milyon liralık ihalenin ana kalemleri şöyle paylaşıldı:


De­ka İn­şa­at: 10 milyon 607 bin liraya Atletizm Stadı’na tribün yaptı.


De­mars İn­şa­at: 43 milyon 662 bin liraya Atış Po­li­go­nu’nu yaptı.


Ha­şe­moğ­lu İn­şa­at: 24 milyon 986 bin liraya Te­nis Komp­lek­si’ni yaptı.


Kal­yon İn­şa­at: 79 milyon liraya Ak­de­niz Oyun­la­rı 2. Etap Kö­yü'nü yaptı.


Yıl­dız­lar İn­şa­at: 47 milyon liraya Spor Salonu’nu, 21 milyon 672 bin liraya Olimpik Yüzme Havuzu’nu, 8 milyon 

liraya da Antrenman Salonu’nu yaptı.


Özbaybil İnşaat: 4 milyon liraya Tarsus Spor Salonu’nun bakımını yaptı.


Ser­kan İn­şa­at: 26 milyon 992 bin liraya Jim­nas­tik Sa­lo­nu’nu, 4 milyon liraya da Bocce Spor Salonu’nu yaptı.


Bilgin İnşaat: 2 milyon 961 bin liraya Edip Buran Spor Salonu’nu onardı.


Erhat Yapı: 1 milyon 300 bin liraya Mezitli Spor Salonu’nun bakımını yaptı.


Güngen İnşaat: 2.3 milyon liraya Erdemli Salonu’nu onardı, 1.2 milyon liraya da 7’nci Spor Salonu’nun bakımını yaptı.Mersin 2013 ihaleleri ne zaman açıklandı? T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 24 Ekim 2011’de yapılan açıklamaya göre; TOKİ'nin 2013 Akdeniz Oyunları için Mersin'de inşa ettireceği 25 bin kişilik stadyumun ihalesi 22 Kasım'da gerçekleştirildi.


İhale, açık ihale usulüne göre TOKİ'nin Ankara Bilkent merkezinde gerçekleştirildi.


Yer tesliminden itibaren 800 takvim gününde tamamlanması planlanan inşaatın ihalesine katılmak isteyenlerin, ihale dokümanını Bin TL karşılığında TOKİ'den satın alabileceği duyuruldu.


TOKİ Akdeniz Oyunları’nın stat ihalesini yaptı.İhaleye kaç firma katıldı?TOKİ’nin 2013 Akdeniz Oyunları için Mersin’e inşa edeceği stadyumun ihalesi 22 Kasım 2011 tarihinde yapıldı. 25 bin kişilik modern stadyumun inşası için düzenlenen ihaleye 20 firma katıldı. 


Türkiye 42 yıl aradan sonra 2030 Haziran 2013 tarihlerinde Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 24 Akdeniz ülkesinden 4 bin sporcunun katılacağı 17. Akdeniz Oyunları dev bir buluşmaya sahne olacak. Akdeniz Oyunları’nın açılış ve kapanış törenleri için TOKİ tarafından Mersin’e inşa edilecek stadyum, dev buluşmaya ev sahipliği yaparken, Türk sporuna dönük de önemli bir yatırım olacak. Mersin Stadı ihalesi’ne hangi firmalar katıldı? TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında protokolü imzalanan Mersin Stadı’nın ihalesine 20 firma katıldı. Akdeniz Olimpiyatları’nın en büyük yatırımı için; Aksu İnş. A.Ş & Azm Ak İnş. Taah. Nak. ve Tur. San. Tic. Ltd. Şti. İş Ortk., Medos İnş. Müh. Elek. Mak. Gıda Mad. San. Tic. Ltd Şti. & MD İnş. Elek. San. Tic. Ltd. Şti. İş Ort., Sıradağlar İnş. ve Tic. A. Ş., FMSRD İnş. İth. İhr. Tur. Taş. San. Tic. Ltd. Şti. & Önka Yapı San. Tic. A. Ş. İş Ort., Uzunlar İnş. San. ve Tic. A. Ş., Boran İnş. Mak. Loj. San. ve Tic. A. Ş., Arıkan İnş. Taah. Tic ve San. A. Ş. & Uyanıklar İnş. Taah. San ve Tic. Ltd. Şti. İş Ort., Alver İnş San. ve Tic. A. Ş., Akın Yapı Taah. San ve Tic. Ltd. Şti., Seha İnş Müh. Mad. Tür. San ve Tic. A. Ş., Özülke İnş. Müh. Mim. San. ve Tic. Ltd. Şti & Maksem Yapı İnş San. Tic. Ltd. Şti. İş Ort., Ilgın İnş. İç ve Dış. Tic. A. Ş., Eras İnş. Turz. San ve Tic A. Ş., Kozova İnş. San. Tic. Tur. A. Ş., Varyap Varlıbaşlar Yapı San. Tur. Yat. Tic. A.Ş., Arsel İnş. Tes. Mak. Tic ve San. Ltd. Şti., Nuhoğlu İnş. San ve Tic. A. Ş. & Yıldızlar İnş ve Tic. A. Ş. İş Ort., Koçoğlu İnş. San. Ve Tic. A. Ş. Mehmet Özcan İş. Ort., Gintaş İnş. Taah. San. Tic. A.Ş. ile Kalyon İnş. San. ve Tic. A.Ş. teklif verdi. Stad projesinin detayları neler?15 bin metrekare seyirci tribün alanı, 8 bin metrekare çim alanı bulunacak statta ulaşım sorunu yaşanmaması amacıyla her türlü detay da düşünüldü. Stadın 7 bin 559 metrekare kapalı, 38 bin 384 metrekare de açık otoparkı olmak üzere 45 bin 943 metrekarelik otopark alanı bulunacak. Otopark alanı, bin 233 araç kapasitesine sahip olacak. Stat, Akdeniz Oyunları için Mersin’e yapılacak en büyük yatırım olmasıyla da dikkatleri çekiyor. Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin Üniversitesi içinde 6 bin kişilik “Olimpiyat Köyü” kurulması da planlanıyor. Mersin Stadı ihalesini kim kazandı?Sabah Gazetesi’nin 28 Aralık 2011 tarihli haberine göre; Mersin'de düzenlenecek 2013 Akdeniz Oyunları'nın yapılacağı Mersin Stadının ihalesini 60,5 milyon lira ile Uzunlar İnşaat kazandı.


Düzenleme hakkı ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğü yerine getiremeyen Yunanistan'dan alınarak Mersin'e verilen 2013 Akdeniz Oyunları'nın yapılacağı Mersin stadının ihalesini 60,5 milyon lira ile Uzunlar İnşaat kazandı.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2013 yılında düzenlenecek Akdeniz Oyunları için Mersin'e yapılacak stat ihalesini sonuçlandırdı. En yüksek teklifin 121 milyon 290 bin lira geldiği ve 20 firmanın kıyasıya yarıştığı Mersin Stadının ihalesini, Uzunlar İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ 60 milyon 553 bin 99 lira teklifle kazandı.

Uzunlar İnşaat, daha önce de Galatasaray Spor Kulübü için İstanbul Seyrantepe'deki Telekom Arena Stadı'nı, Varyap firması ile birlikte inşa etmişti.


Türkiye, 42 yıl aradan sonra 2030 Haziran 2013 tarihleri arasında Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 24 Akdeniz ülkesinden 4 bin sporcunun katılacağı 17. Akdeniz Oyunları, dev bir buluşmaya sahne olacak. Akdeniz Oyunları'nın açılış ve kapanış törenleri için TOKİ tarafından Mersin'e inşa edilecek stadyum, dev buluşmaya ev sahipliği yaparken, Türk sporu için de önemli bir yatırım olacak.Mersin Arena Stadı ne zaman oyunlara hazır hale getirildi?17. Akdeniz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak Mersin'de, oyunların ana kompleksi olan "Mersin Arena Stadı" Mayıs 2013’te organizasyona hazır hale getirildi.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'nın, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında inşa ettiği "Mersin Arena Stadı", 42 yıl aradan sonra 2030 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacak 17. Akdeniz Olimpiyat Oyunları'na hazır hale geldi. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, stadın açılışa yetiştirilmesi için yapılan ikmal ihalesi ile 4 ay gibi oldukça kısa bir sürede yüzde 92'sinin tamamlanarak bitirilme aşamasına getirildiğini belirtti.


TOKİ Başkanı Karabel, Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aslan Karanfil ve Akdeniz Arena Stadı yüklenicisi Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile birlikte Mersin Arena Stadı'nda incelemelerde bulundu.


BİN 500 KİŞİ ÇALIŞTI


17. Akdeniz Oyunları'nın açılış töreninin gerçekleştirileceği 25 bin seyirci kapasiteli statta incelemelerde bulunan TOKİ Başkanı Karabel, inşaatı yürüten yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Bilgilendirmede, stat inşaatında ortalama bin 100 kişinin çalıştığını, zaman zaman çalışan sayısının bin 500'ü bulduğu ifade edildi.


KARABEL: "YÜZÜMÜZÜ AĞARTACAK BİR PROJE"


Mersin Arena Stadı'nın ikmal ihalesinin yapılmasından sonra, kısa bir sürede yüzde 92'sinin yapıldığını ve tamamlanma aşamasına getirildiğini ifade eden TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel yaptığı incelemelerin ardından, "Mersin Stadı'nın inşası programında aksama olmaması hepimiz için bir gurur kaynağıdır. Hep birlikte çalıştık. Bu stadı zamanında bitirmek Türkiye için bir prestij meselesiydi. Hepinize teşekkür ederim." dedi. Stadın temiz ve güzel bir işçilikle tamamlanma aşamasına getirildiğine dikkat çeken TOKİ Başkanı Karabel, "Yüzümüzü ağartacak bir çalışma oldu" diye konuştu. Karabel, yüklenici firmanın da çalışmalarını takvime uygun bir şekilde gerçekleştirdiğini ifade etti.


Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de, stadın Akdeniz Oyunları'na yetiştirilmesi amacıyla, inşaatta zaman zaman bin 500 kişi ile 3 vardiya çalışıldığını açıkladı.


42 YIL ARADAN SONRA TÜRKİYE'DE


Akdeniz Oyunları, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında dört yılda bir düzenleniyor. Akdeniz ülkeleri arasında toplumsal ve kültürel yakınlaşmayı sağlamak amacıyla düzenlenen Oyunlarda, Olimpiyat kuralları geçerli.


Akdeniz Oyunları'nın tamamına katılan Türkiye 1971 yılında VI. Akdeniz Oyunları'na İzmir'de ev sahipliği yapmıştı. Bundan önceki 16. Akdeniz Oyunları 23 ülkeden 3 bin 458 sporcunun katılımı ile 2009 yılında İtalya'nın Pescara kentinde düzenlenmişti. Atletizm, basketbol, bisiklet, boks, Jimnastik, eskrim, futbol, güreş, halter, hentbol, judo, masa tenisi, tenis, yelken, yüzme ve voleybol bütün Akdeniz Oyunları'nın programında yer alan spor dalları arasında bulunuyor.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016