Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Akfırat – Tuzla – İstanbul

İstanbul’un Kocaeli sınırında yer alan ve bağlı olduğu Tuzla ilçesinin 19 km kuzeyinde, 5900 hektar yüzölçüme sahip bir yerleşim yeridir. 1998 yılına kadar köy statüsündeydi.Akfırat – Tuzla – İstanbul
Akfırat Mahallesi, Tuzla, İstanbul


Akfırat nerededir?

Akfırat Beldesi, İstanbul’un Kocaeli sınırında yer alan ve bağlı olduğu Tuzla ilçesinin 19 km kuzeyinde, 5900 hektar yüzölçüme sahip bir yerleşim yeridir. 1998 yılına kadar köy statüsünde Tuzla’ya bağlı kalan belde, aynı yıl ‘belde belediyesi’ olma hakkı kazanmıştır. Bölge, engebeli bir arazi yapısına sahip olup, 1800 hektarlık kısmı makilik ve yer yer de ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Yerleşik ve gelişme alanları 3547.4 hektardır. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 250 metredir. Doğusunda Kocaeli, güneybatısında Tuzla ilçesi ve Orhanlı Beldesi, kuzeyinde ve batısında Pendik bulunmaktadır.

Güneyinden TEM otoyolu ve İstanbul-İzmit eski devlet yolu geçmektedir. Fırat ve Tepeören olmak üzere iki mahalleden oluşan beldenin nüfusu 89.370 kişidir. İstanbul Park da belde sınırları içindedir.
Sabiha Gökçen Havaalanıbeldeye çok yakın mesafededir. Ayrıca bölgenin en büyük Alışveriş merkezlerinden biri olan Via Port Alışveriş merkezi de beldeye 5 dk mesafededir.

Akfırat Belediye olmadan da planlı yapılaşması ve alt yapısının tam olması, doğal yaşımın içinde olmasıyla parmak ile gösterilen bir yerdir.

Belediye olduktan sonra bu yer Fırat mahallesi olarak geçen yerde başlayan serüvenin daha sonra Tepeören mahallesininde bu bölgeye ilave olunmasıyla büyümüş ve hızla gelişmeye başlamıştır.


Akfırat’ı cazip kılan özellikler nelerdir?

Akfırat Beldesini şu anda önemli kılan en büyük etkenlerden biri temiz ve düzenli bir yapı sirkülesinin olması, formula 1 tesislerinin ev sahibi olması, havalimanına sadece 10 dk. mesafede olması, tem otoyoluna bağlantının çok rahat ve hızlı olması, iki il sınırının kesiştiği noktada olması ve İstanbul'a genel anlamda bakıldığında özellikle Avrupa yakası hınca hınç bir doluluk, trafik sıkıntısı, su problemleri, kendini aşmış olmasına rağmen yine İstanbul’un Tuzla ilçesi Akfırat Beldesi’nde tamamen doğal enstrümanlarla birleşen bir yapı ve temiz bir çevreye sahip olmasıdır. (Kaynak: Vikipedi)


Akfırat’taki Formula 1 pistinin özellikleri nelerdir?

FORMULA 1 İstanbul Yarış Pisti ve Tesisleri Projesi, Tuzla ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta ve toplam 2,215,000 m2‘lik bir alanı kaplamaktadır. Projede, Aralık 2004 dönemi itibariyle çalışan mühendis sayısı 27, işçi sayısı 1450, iş makinesi adedi 60, kamyon adedi ise 80'dir.

5,333 m uzunluğunda ve 14 m / 21.5 m genişliğindeki pistte yarışlar, saat yönünün tersine koşulacaktır. En keskininin yarı çapı 15 m olan, 6'sı sağ, 7'si ise sol dönüşlü toplam 13 adet viraj, 655.5 m'lik start-finish düzlüğü ile birlikte toplam 4 adet düzlük bulunmaktadır.

Maksimum 320.58 km / saat hıza ulaşılması öngörülen pist, 16 adet düşey kurp ile beraber iniş çıkışlı bir yapıya sahiptir. Pistteki en yüksek boyuna eğim % 8,145 olacaktır. Pist çevresindeki yolun uzunluğu 5,482 m, tesis içi yolların toplam uzunluğu ise 2,286 m'dir ve pist 124,000 adet lastik bariyer ile çevrelenmiştir.

Proje kapsamında, çevre yolu ile iç yolları bağlayan 2 adet alt geçit, yaya ulaşımı için 3 adet üst geçit ile 2 adet alt geçit bulunmaktadır.Toplam toprak işleri olarak 2,600,000 m3 kazı, 2,900,000 m3 dolgu yapılmıştır.


Akfırat – Tuzla – İstanbul


F1 İstanbul tesisi içerisinde, 1,056'şar m2 alana oturan toplam 7,392'şer m2, 2 adet, 7 katlı, 37 m yüksekliğinde VIP kuleleri ve 11,888 m2 oturma ve 32,616 m2 kulanım alanına sahip 2 katlı padok binaları bulunmaktadır.

12,700 m2‘lik alana oturan ana tribün, 30,000 kişi kapasiteye sahiptir. 60,000 kişi kapasiteli geçici tribünler, 60,000 kişilik doğal tribünler ve 5,000 kişi kapasiteli VIP locaları toplamda 155,000 kişinin yarışları aynı anda seyretmesine imkan vermektedir.Formula 1 projesi, Tuzlamızın ve ülkemizin tanıtımı, turizm gelirleri ve sportif faaliyetler açısından katkı sağlamaktadır.

Dünyanın en çok ilgi çeken spor olaylarından biri olarak kabul edilen FORMULA 1 otomobil yarışları her yıl dünyanın çeşitli ülkerlerinde düzenli olarak yapılmakta ve her geçen gün daha da popüler olmaktadır. Ülkemiz ekonomisi ve tanıtımı için çok önemli katkı sağlayan yarışların ilki 2005 yılında İstanbul'da yapıldı.


Akfırat ve çevresi nasıl değer kazanacak?

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, imar durumu bozulmadan yapılacak yer altı ve yer üstü projeleri ile Akfırat ve çevresinin değer kazanacağını söyledi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Akfırat’ta Milenyum Sitesi’ne konuk oldu. Milenyum Sitesi sakinleriyle sohbet eden Başkan Yazıcı, başta bölge olmak üzere yaptığı hizmetler hakkında bilgi verdi. Başkan Yazıcı, bölgenin en ciddi ihtiyacı olan atıksu tünelleri yapımının ihale edildiğini açıkladı. Başkan Yazıcı, “İSKİ koruma havzasındaki bütün suları, bir tünelle havza dışına atmayı içeren bir proje ihale edildi. Şu an yer teslimi yapıldı. 8,5 km. tünel kazılacak. Kanalizasyon bu tünelle taşınacak ve bu bölgedeki evsel atıklar, İSKİ koruma havzası dışına atılacak.” dedi.

Akfırat’taki mevcut imar durumunu değiştirmeyeceklerini vurgulayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Atıksu tünellerinin yapılması, 3. köprü yolu ve onun çıkış bağlantıları, hızlı trenin buradan geçiyor olması ve üniversiteler ile Akfırat ve çevresi, çok önemli bir yer olacak, değer kazanacak.” şeklinde konuştu. 


Akfırat posta kodu kaçtır?

Akfırat Mahallesi’nin posta kodu şöyledir; 34959


Akfırat Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?

Muhtar: Mustafa Tuğlu
Adres: Akfırat Mahallesi 16. Sokak
Telefon: 439 12 45
GSM: 0532 624 44 02