Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Akıllı evler ilgi odağı!

Son birkaç yıldır dünyanın dört bir yanında ilgi odağı haline gelen akıllı evler ilgi odağı oldu.


Akıllı evler artık bilimkurgu filmi fantezisi değil. Ama son birkaç yıldır dünyanın dört bir yanında gözlemlediğim teknoloji fuarlarına kurulu akıllı evler hiç de çocukluğumuzun hayal dünyası Jetgiller'in evine benzemiyor. Ama nesnelerin interneti prensibi ile çalışan cihazlar yine de alışık olmadığımız imkanlar sunuyor evimizde. İşte evlerimize yeni bir felsefe ile fonksiyonellik katan akıllı cihazlardan bir an önce evimde görmek istediklerim: 


Yüksek Çözünürlüklü Zil

KAPI zili de mi yüksek çözünürlüklü oldu derseniz, evet oldu. Üstelik bu cihaz Wi-Fi ağınıza da bağlı. Amazon Alexa'yı destekleyen Skybell HD kapı zili evinizin kapısından sürekli yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf gönderebiliyor. Ya da siz uykudayken görüntü kaydedip bunları bulutta saklaya biliyor. 199 ABD Doları'na satılan cihaz özellikle müstakil evlerde yaşayanlar ya da çocuklarını sıkça evde yalnız bırakanlar için ideal. 


Buzdolabı kamerası 

FridgeCam isimli cihaz aslında özellikle çalışan insanlar için çok önemli bir görev üstleniyor. "Dolapta ne sebze vardı" dediğiniz anda akıllı telefonunuz evinizdeki internete bağlanıyor ve buzdolabınızın içinde konuşlanmış olan FridgeCam devreye giriyor ve size içeriyi gösteriyor. Dahası dolaptaki ürünlerin listesini tutuyor, okuttuklarınızın son kullanma tarihi geçenleri size bildiriyor. 


Çamaşırı eğlenceye çevirdi 

TEST ettiğim en eğlenceli cihazlardan birisi bu. Çamaşır makinesi eğlenceli olur mu demeyin, Samsung Crystal Blue çamaşır makinesi internete ve oradan da akıllı telefonunuza bağlanıyor. Deterjanı tüm paketiyle koyuyorsunuz gıdım gıdım kendi karar veriyor. Mesela sabah çıkarken çamaşırı atıyorsunuz. Eve gitmeye birkaç saat kala uzaktan çalıştırıyorsunuz, arkadaş fış fış yıkamaya başlıyor. Size de sürekli çamaşırın durumu ile ilgili bilgi veriyor. Deterjan bitiyorsa uyarıyor. Bozulduğunda eğer problem yazılım ile ilgiliyse uzaktan tamir bile edilebiliyor. Tek eksiği bünyesinde kurutma fonksiyonu da olmayışı. İşte o zaman mükemmel bir akıllı ev aygıtı olabilirdi. Sözcü