Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Akıllı pencere nedir?

Güneş ışınlarını bloke ederek evi serin tutabilen, karardığı için perdeye duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran yeni bir icat.Amerika'daki bir enerji firmasında üretim halinde olan ve tasarlama süreci tamamlanmadan Amerika'da yayınlanan Nature isimli dergiye konu olan akıllı pencere, Kaliforniya'da üretilecek. 


Pencerenin en önemli özelliği, güneş ışınlarını bloke ederek odayı serin tutması ve aynı zamanda karararak perdeye duyulan ihtiyacı ortadan kaldırması. 


Normal pencereden sadece yüzde 20 daha yüksek fiyat etiketiyle piyasaya sunulacak olan pencerenin "akıllı" olan özellikleri devre dışı bırakıldığında, sıradan bir pencereden farkı kalmıyor. Ama bu özellikle devreye sokulduğunda iki tabaka cam arasına yerleştirilen küçük kristal parçalar sayesinde ısı ve ışık engelleniyor. 


Eğer ısının voltajı düşükse kristaller ışınları emerek ısının odaya geçmesini engelliyor, ancak kararmıyor. Böylece dışarısı görülebiliyor. Ancak voltaj çok yüksekse ısıyı bloke etmekle kalmıyor karararak ışığın içeriye girmesinin de önüne geçiyor. Akıllı pencerenin üretiminden sorumlu Lawrence Berkeley Moleküler Laboratuvarı'ndan Delia Milliron, piyasada akıllı pencerelerin bulunduğunu, ancak çok pahalı teknolojiyle üretildiklerini ve akıllı özelliklerin otomatik olarak devreye girerek ısıyı engellediğini belirterek, yeni teknolojinin çok daha ucuz olduğunu ve pencerenin akıllı özelliklerini devreye sokup sokmamanın kullanıcıya bağlı olduğunu söylüyor. 


Akıllı pencere nedir?